- Reklama -spot_img

Bude se to házet do pangejtu, kritizuje novelu o kovových odpadech zástupce výkupen

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Zakázat sběrnám vyplácet hotovost za kovové odpady chce součást novely o odpadech. Vyřeší toto opatření leckdy nebezpečné důsledky krádeže kovů?

Poslechněte si celý příspěvek  STÁHNOUT A PŘEHRÁT

„To by musely být vyloučeny obdobné způsoby placení, jako jsou stravenky nebo krabicové víno,“ řekl v Ranním Plusu předseda Svazu měst a obcí a zastupitel Kladna Dan Jiránek.

Ten připomněl, že Svaz navrhuje úplný zákaz placení za kovy ve sběrnách. „Dlouhodobě prosazujeme, aby se fyzickým osobám, které nemají oprávnění k podnikání, nevyplácely peníze.“

„Nemáme nic proti tomu, aby klempíři nebo automechanici za kovový odpad peníze dostali, ale zároveň je nesmyslný systém, kdy obce mají povinnost sbírat kovy, a současně se za ně ve sběrnách platí,“ připomněl stávající kolizi nařízení Jiránek.

Zastupitel považuje za nejlepší, jsou-li přísně potrestáni ti, kteří nařízení nedodržují. „To se ale neděje v dostatečné míře, a proto se zákony upravují tak, aby se licence daly jednoduše odebrat.“

„Potřebujeme také zákaz řetězení firem, když někdo spáchá přestupek, tak by mu měli zavřít všechny provozovny, ne jen tu, kde se přestupek stal,“ dodal Dan Jiránek.

Miller: Ministr Brabec fušuje do kompetencí ministra Chovance

Předseda Sdružení výkupců a zpracovatelů druhotných surovin Petr Miller pochybuje o tom, že zákaz vyplácení tento typ kriminality odstraní. „Naopak, budou jen sofistikovanější způsoby krádeží.“

Gangy, které se na krádeže kovů zaměřují, předávají kradené kovy ne do výkupen, ale dalším stavebníkům. „Chovají se tržně, protože tak za to dostanou víc, než kdyby to dali do výkupny,“ tvrdí Miller.

Podle předsedy ministerstvo životního prostředí nemá jasno, co dělá. „Aby to neskončilo jako v Norsku, kde leží na břehu lodní motory a nikdo si jich nevšímá. Bude se to házet do pangejtu,“ varoval.

„Tady se řeší technickou normou trestná činnost. Ministr Brabec fušuje do kompetencí ministra Chovance,“ kritizoval kompetenční střet Miller.

Vyšší kontrola je nezbytná, souhlasí předseda. Zvláště je třeba, aby krajské úřady k problému přistupovaly jednoznačně. „Pokud se na základě správního řízení prokáže, že došlo k přestupku, je třeba okamžitě odebrat možnost provozovat výkup kovů.“

„Jestli je v republice skutečně 1600 černých výkupen, jak uvádějí statistiky, tak proč obce nezasáhnou a nezklikvidují je?“ uzavřel rozhovor otázkou Petr Miller.

Autor:  Jan Bumba  (jbu), Ondřej Čihák

Zdroj: Český rozhlas

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace