- Reklama -spot_img

I po brexitu zůstane Británie velmi perspektivním trhem

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Velká Británie opouští EU. Firmy se změn zatím bát nemusí. Evropská unie i Velká Británie stvrdily ratifikací výstupové dohody britské odcházení. O půlnoci z pátka 31. ledna na sobotu 1. února 2020 Spojené království oficiálně ukončí členství v EU. Díky uzavřené výstupové dohodě podnikatelé ani občané tento odchod nijak nepocítí – prozatím vše zůstává při starém.

31. ledna se uzavírá více než tříletá nejistota o tom, zda, kdy a jak Velká Británie opustí Evropskou unii. Po suverénním vítězství v předčasných volbách získal Boris Johnson dostatečně silný mandát dovést proces brexitu do konce. Britským odchodem pro Brusel a Londýn práce ale nekončí. Naopak, otevírají se jednání o budoucích vztazích. V tuto chvíli mají vyjednavači 11 měsíců na to určit, jak se bude mezi EU a UK obchodovat a jaká bude spolupráce v bezpečnostní oblasti. „Rozhodně nepůjde o lehký úkol, vyjednávání tohoto rozsahu většinou trvají mnohonásobně déle,“ připomíná vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. 

Ministerstvo průmyslu a obchodu bude dohlížet na vyjednávání obchodní části budoucí evropsko-britské dohody. ČR má velký zájem na tom, aby obchodní vztah byl co nejužší. Českým firmám se na britském trhu velmi daří, což ukazují i čísla – Velká Británie je 5. největším exportním trhem a každý rok tam míří až 5 % českého vývozu. „I po brexitu zůstane Británie velmi perspektivním trhem i pro svou inovativnost. Proto budeme prosazovat uzavření ambiciózní a vyvážené obchodní dohody, která zamezí vzniku obchodních překážek v co nejvíce oblastech,“ zdůrazňuje vicepremiér Havlíček a dodává: „I přes toto úsilí se firmy musí připravit na změny. Žádná, byť sebelepší obchodní dohoda, se nevyrovná výhodám, které přináší členství v Evropské unii.“

Hlavní priority Evropské unie budou definovány v mandátu pro hlavního unijního vyjednavače Michela Barniera. Návrh očekávaného mandátu bude zveřejněn v pondělí 3. února. Finální verze by měla být schválena Radou EU do konce února. Očekávaná vyjednávání s britskými protějšky by se pak měla rozběhnout začátkem března.

Stejně jako během první fáze brexitu je Ministerstvo průmyslu a obchodu připraveno maximálně pomoci a podpořit české firmy v přípravách na nové podmínky obchodu s Velkou Británií. Firmy mohou psát na brexit@mpo.cz nebo volat na Zelenou linku 800 133 331. Všechny podstatné informace lze také sledovat na businessinfo.cz/BREXIT.

Zdroj: odbor komunikace MPO

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace