- Reklama -spot_img

Globální trh z recyklovanými plasty drží v recesi nízká cena ropy nebo jeho poptávka?

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

V roce 2014 jsme jako spotřebitelé v EU vyprodukovali téměř 30 milionů tun plastového odpadu. 

Třetina této produkce skončila na skládce nebo spalovně.

Nízká cena ropy, jako hlavní zdroj a složka při výrobě primárního plastu pomalu vytlačuje tak myšlenku zelené ekonomiky. Plastový odpad by měl být cenným obnovitelným zdrojem, ale současná tržní ekonomika to takhle nevidí.

Zelená ekonomika, také nazývána cirkulární ekonomikou je model, který se zaměřuje na vytváření nových pracovních míst a prosperity bez poškozování životního prostředí. Hlavním záměrem je zlepšit udržitelnost ve všech průmyslových odvětvích tím, že se zabrání plýtvání a hospodaření se zdroji a upraví se výroba a spotřeba.

Zatím se, ale nic v globálním měřítku neděje. Více se ozývají hlasy, které tuto myšlenku sice podporují, ale k zásadnímu kroku pro jeho podporu velké zastání nemá. Světová ekonomika běží po své staré cestě a výkřiky evropských politiků jsou pouze ve většině případů jen populistické.

Nastartovat zelenou ekonomiku není jednoduché. Bez úpravy evropské legislativy a přesvědčení průmyslových výrobců žádná změna nenastane.

Je nutné vytvořit tržní prostředí pro recyklaci jako celku a zaměřit se na jednotlivá odvětví v odpadovém hospodářství.

Recyklace plastových odpadů stále více upadá. Tento fakt válcuje nízká cena ropy a malý zájem o recykláty.

Není se, ale čemu divit, když 80% nákladů na primární plast je ropa, zatímco 80% z (dále) recyklovaných plastů tvoří náklad na jeho přepracování a finance.

Pokud je cena ropy nízká, je mnohem levnější vyrábět a prodávat z primárního plastu, který hlavně svými vlastnostmi konkuruje recyklovaným plastům.

Každý plastový recyklát má svou specifickou povahu a hodnotu, nelze všechny plastové materiály využívat k takovým aplikacím a výrobě, jak bychom si vždy přáli.

Základem recyklačního byznysu je kvalitní výstup suroviny a nalezení trhu pro nové aplikace a výrobky. Možným řešením je přesvědčit velké výrobce např. v automobilovém průmyslu nebo stavebnictví, aby více využívaly recyklované suroviny.

Také inovace v recyklačních procesech a využívání plastových odpadů jinak než v materiálu.

Obávám se, že bez znatelného zvýhodnění recyklovaných plastů, které mohou být použity při výrobě, nikoho nepřesvědčí.

Příloha: Plastics – the Facts 2015

Zdroj: plasticseurope.org

Autor: Milan Karmazín, výkonný ředitel Agentura pro recyklaci a využití odpadu (ASRVO), z.s.

var sklikData = { elm: „sklikReklama_57679“, zoneId: „57679“, w: 728, h: 90 };

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace