Domů Domácí Firma Ekotrend Ag dostala od ČIŽP pokutu 400.000 korun

Firma Ekotrend Ag dostala od ČIŽP pokutu 400.000 korun

395
0

Brněnská firma Ekotrend Ag, která likviduje odpadní ustalovače, vývojky a vyřazené snímky z nemocničních rentgenových laboratoří, tiskáren či fotolabů, dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 400.000 korun. Potrubí pro kapalné odpady měla nepřípustně propojené s kanalizací. Hrozilo, že do ní nebezpečné odpady vytečou, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí ČIŽP Radka Burketová. Majitel Václav Váško pokutu nechce komentovat vzhledem k tomu, že je pravomocná. ČIŽP odvolání firmy zamítlo.

“Zjistili jsme, že propojení potrubí pro kapalné odpady s kanalizačním potrubím umožňuje přímé vypouštění nebezpečných odpadů do kanalizace. Z bilance energií a množství zpracovávaných odpadů také vyplynulo, že nakládání s odpady neodpovídalo podaným hlášením,” uvedl ředitel inspekce Erik Geuss. Inspekce zjistila také závady v označení nebezpečných odpadů, firma neměla zpracovaný havarijní plán. “Nebezpečné kapalné odpady by neměly odtékat kanalizací od provozovatele vůbec,” dodal Geuss.

Propojení s kanalizací umožňovalo jak úmyslné, tak neúmyslné vypouštění nebezpečných odpadů, které obsahují sulfidy. Zákon nařizuje, že se s takovými odpady musí nakládat tak, aby se nedostaly do povrchových či podzemních vod či do kanalizace. Splašková kanalizace byla navíc ucpaná a kvůli tomu hrozil případný přímý únik odpadů do dešťové kanalizace a tedy do vodních toků.

ČIŽP firmě uložila povinnost zrušit propojení potrubí a zároveň zpracovat havarijní plán, který musí schválit vodoprávní úřad.

Autor: ČTK
Zdroj: blesk.cz

Komentáře

Nabízíme prostor pro různé názory a komentáře. Náš prostor je určen všem k otevřené diskuzi. Publikované texty nebo příspěvky nejsou názorem inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.

Napsat komentář