Podpora podnikatelů v kontextu s koronavirem má konkrétní podobu.

600 milionů korun by mohla být celková finanční podpora pro podnikatele v souvislosti s koronavirem. Bude-li třeba, částka se případně navýší až na jednu miliardu. Na speciálním programu COVID úvěr nejen na základě podnětů z podnikatelských organizací přes víkend pracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO) s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB). Návrh chce předložit v pondělí k posouzení vládě.

Program má podnikatelům pomoci s výpadkem financí, tedy cashflow. Zjednodušeně by mělo jít o “rychlé peníze”, které by státní ČMZRB při splnění stanovených podmínek poskytla.

“Pomoc se má týkat podniků, které kvůli nákaze přišly o obchodní zakázky v Itálii nebo v Číně, také dopravců kvůli poklesu přeprav, nebo podnikatelů, kteří doplatili na zrušení veletrhů. Půjde o 650 tisíc až 15 milionů korun pro jeden subjekt,” říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodává: “Žádosti o COVID úvěr by ČMZRB začala přijímat do měsíce od schválení programu vládou, návrh chceme předložit k posouzení zítra.”

Návrh programu mimo jiné počítá s ročním odkladem splátek a splatností dva roky.

“Z COVID úvěru by malé a střední podniky mohly financovat drobný majetek či zásoby, firmy starší tři let například i mzdy nebo pohledávky,” říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro evropské fondy Marian Piecha a dodává: “Žádostí o podporu by měla posuzovat komise složená z expertů ministerstva a ČMZRB.”

Podpora podniků z COVID úvěru by se mohla týkat situace, kdy například dojde k nařízení karantény v podniku, zpozdí se plnění nebo se zruší obchodní kontrakty kvůli opatřením, která souvisejí s koronavirem aj. Vlastní realizace záleží na rozhodnutí vlády, návrh jí chce MPO předložit k posouzení na zítřejší jednání. Resort, který situaci průběžně sleduje a vyhodnocuje, chystá i další formy podpory a průběžně poskytuje potřebné informace. Rozcestník s potřebnými kontakty a odkazy – mj. na materiály ke stažení – je k dispozici na https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/cesi-vracejici-se-z-italie-musi-do-karanteny–mpo-resi-kompenzace-pro-zamestnavatele–253319/.

Zdroj: odbor komunikace MPO

Facebook komentáře
Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat. Líbil se vám tento článek? Prosíme, podpořte nás při tvorbě dalších. Jsme vám vděčni za každý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat zde 

Napsat komentář