Ve středu 9. září se slaví historicky první Evropský den recyklace baterií. Ten byl vyhlášen evropskou asociací Eucobat, která reprezentuje 15 významných kolektivních systému pro zpětný odběr baterií z 13 evropských zemí. Jejím členem je i česká nezisková organizace ECOBAT, která vznik tohoto dne iniciovala, a za jejíž podpory se tento den slaví i v České republice. Hlavním cílem Evropského dne recyklace baterií je zvýšení povědomí evropské veřejnosti o důležitosti třídění a recyklace použitých baterií a akumulátorů. Pro veřejnost je 9. září příležitost odnést všechny použité baterie ze svých domácností na jedno ze sběrných míst.
Datum 9. září se váže k narozeninám slavného italského lékaře a fyzika Luigi Galvaniho, který se proslavil pokusy s takzvanou živočišnou elektřinou. Jeho badatelská činnost přivedla jeho současníka a oponenta Alessandra Voltu k sestrojení prvního galvanického článku. Princip tohoto článku se stal základním konstrukčním prvkem všech elektrických baterií a akumulátorů.
,,Jsem potěšen, že se 9. září zařadí mezi jiné významné dny, které se slaví na lokální, evropské nebo celosvětové úrovni. Problematika třídění a recyklace baterií se velmi pozvolna dostává i do povědomí české veřejnosti, stále se nám však daří každoročně zpětně odebrat jen necelou třetinu všech použitých baterií a akumulátorů dodaných na český trh. Další aktivní osvěta, i v podobě Evropského dne recyklace baterií, je tedy na místě a ECOBATem i ostatními evropskými kolektivními systémy je velmi vítaná,“ říká Petr Kratochvíl, ředitel neziskové společnosti ECOBAT, a dodává: ,,Doufáme, že tento den využijí občané k tomu, aby všechny vybité baterie, které doma najdou, přinesli na sběrné místo. Těch je v České republice již více než 19 tisíc.“
Množství zpětně odebraných baterií se v České republice každoročně zvyšuje, v roce 2014 to bylo celkem 1 097 tun. Toto množství představuje přibližně 32 % všech přenosných baterií dodaných na trh. Směrnice Evropské unie 2006/66/EU však již od ledna 2016 požaduje navýšení na 45 %.
V každé české domácnosti se nachází průměrně 49 baterií, z toho 8 použitých. To představuje více než 5 000 tun baterií, které čekají na to, až se vrátí k recyklaci. Čím více vybitých baterií se dostane do recyklačního procesu, tím méně přírodních zdrojů je nutno vytěžit k výrobě nových. Z jedné tuny baterií lze recyklací znovu získat až 167 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu a přibližně 15 kg niklu a mědi. Baterie však představují i riziko pro životní prostředí. Obsahují totiž některé toxické látky, které se z baterií časem začnou uvolňovat, a mohou tak znečistit spodní i povrchové vody. Dostanou-li se baterie spolu s komunálním odpadem do spalovny, mají zase negativní vliv na kvalitu ovzduší.
Zdroj: EnviWeb
var sklikData = { elm: „sklikReklama_56396“, zoneId: „56396“, w: 728, h: 90 };