- Reklama -spot_img

Evropský den recyklace baterií

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Ve středu 9. září se slaví historicky první Evropský den recyklace baterií. Ten byl vyhlášen evropskou asociací Eucobat, která reprezentuje 15 významných kolektivních systému pro zpětný odběr baterií z 13 evropských zemí. Jejím členem je i česká nezisková organizace ECOBAT, která vznik tohoto dne iniciovala, a za jejíž podpory se tento den slaví i v České republice. Hlavním cílem Evropského dne recyklace baterií je zvýšení povědomí evropské veřejnosti o důležitosti třídění a recyklace použitých baterií a akumulátorů. Pro veřejnost je 9. září příležitost odnést všechny použité baterie ze svých domácností na jedno ze sběrných míst.

Datum 9. září se váže k narozeninám slavného italského lékaře a fyzika Luigi Galvaniho, který se proslavil pokusy s takzvanou živočišnou elektřinou. Jeho badatelská činnost přivedla jeho současníka a oponenta Alessandra Voltu k sestrojení prvního galvanického článku. Princip tohoto článku se stal základním konstrukčním prvkem všech elektrických baterií a akumulátorů.

,,Jsem potěšen, že se 9. září zařadí mezi jiné významné dny, které se slaví na lokální, evropské nebo celosvětové úrovni. Problematika třídění a recyklace baterií se velmi pozvolna dostává i do povědomí české veřejnosti, stále se nám však daří každoročně zpětně odebrat jen necelou třetinu všech použitých baterií a akumulátorů dodaných na český trh. Další aktivní osvěta, i v podobě Evropského dne recyklace baterií, je tedy na místě a ECOBATem i ostatními evropskými kolektivními systémy je velmi vítaná,“ říká Petr Kratochvíl, ředitel neziskové společnosti ECOBAT, a dodává: ,,Doufáme, že tento den využijí občané k tomu, aby všechny vybité baterie, které doma najdou, přinesli na sběrné místo. Těch je v České republice již více než 19 tisíc.“

Množství zpětně odebraných baterií se v České republice každoročně zvyšuje, v roce 2014 to bylo celkem 1 097 tun. Toto množství představuje přibližně 32 % všech přenosných baterií dodaných na trh. Směrnice Evropské unie 2006/66/EU však již od ledna 2016 požaduje navýšení na 45 %.

V každé české domácnosti se nachází průměrně 49 baterií, z toho 8 použitých. To představuje více než 5 000 tun baterií, které čekají na to, až se vrátí k recyklaci. Čím více vybitých baterií se dostane do recyklačního procesu, tím méně přírodních zdrojů je nutno vytěžit k výrobě nových. Z jedné tuny baterií lze recyklací znovu získat až 167 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu a přibližně 15 kg niklu a mědi.  Baterie však představují i riziko pro životní prostředí. Obsahují totiž některé toxické látky, které se z baterií časem začnou uvolňovat, a mohou tak znečistit spodní i povrchové vody. Dostanou-li se baterie spolu s komunálním odpadem do spalovny, mají zase negativní vliv na kvalitu ovzduší.

Zdroj: EnviWeb

var sklikData = { elm: „sklikReklama_56396“, zoneId: „56396“, w: 728, h: 90 };

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace