Desítky lidí demonstrovaly před australským konzulátem v Praze kvůli letošním požárům. Přes pět desítek lidí se dnes zúčastnily demonstrace na náměstí Republiky, která se pak přesunula před konzulát Austrálie v Klimentské ulici v Praze. Vyjadřovali solidaritu s lidmi a zvířaty zasaženými letošními bezprecedentními požáry a po australské vládě požadovali, aby začala řešit klimatickou krizi a snížila emise skleníkových plynů.
Akce byla součástí globálního dne akcí – další protesty a happeningy se konají v Austrálii, Kanadě, Novém Zélandě, Japonsku, Rusku, Polsku,Finsku, Švédsku, Norsku, Dánsku, Belgii a Israeli.
Velkou kontroverzi vzbuzují především plány společnosti Adani na otevření největšího uhelného dolu na světě, čemuž aktivně pomáhá firma Siemens, která projekt technologicky zajišťuje. Společnost Siemens nezměnila názor na svou roli při budování uhelného dolu Adani ani po mnoha protestech v domovském Německu.
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace:
“Austrálie je z rozvinutých a bohatých zemí tou vůbec nejohroženější a nejzranitelnější změnami klimatu. V posledních letech tamní krajina výrazně vyschla a zároveň v posledních měsících udeřily vlny veder. Požáry, které se zde kvůli tomu rozšířily, nemají v historii obdoby a přinášejí s sebou dechberoucí a srdcervoucí apokalyptické obrazy, na nichž obloha kvůli kouři zoranžověla a na nichž lidé utíkají před plameny na pláže. Tak vypadá klimatická krize. Austrálie musí jednat, aby uchránila své přírodní bohatství, své obyvatele a zmírnila dopady změn klimatu. Nesmí již nadále podporovat uhelné společnosti, které k současné krizi přispívají.”
Petr Doubravský z Fridays for Future, řekl:
“Australské požáry a vlažné reakce tamních politiků nám ukazují, že se v otázce ochrany klimatu i ochrany obyvatel před dopady klimatické krize, nemůžeme spolehnout na naše volené zástupce. Pro politiky jsou zisky z fosilního průmyslu důležitější, než zdraví a budoucnost vlastních obyvatel. Pokud chceme předejít dalším a mnohem horším katastrofám, musí světové vlády začít pracovat na snižování emisí skleníkových plynů. To se ale očividně neobejde bez tlaku veřejnosti. Když politiky k ochraně klimatu nevede ani kus hořící Země, musí je k tomu přimět organizovaní občané.”
Zdroj: Greenpeace Česká republika
Rád bych se zeptal, co konkrétního pro ochranu klimatu udělal pan Lukáš Hrábek a Petr Doubravský. Demonstraci neberu za ochranu klimatu, obzvláště ne, přináší-li je další slova a další demonstraci bez akce.
Děkuji pánům za upřesnění.