- Reklama -spot_img

Dánové chtějí do 10 let snížit kapacity svých spaloven odpadu až o 30 %

Dánsko bude zavírat své spalovny

Aktuálně

Linda Kratochvílová
Linda Kratochvílováhttps://newsman.cz/
Nabízíme profesionální zpracování odborných článků se zpětnými odkazy v našem tematickém magazínu. Kvalitně zpracovaný článek je efektivním nástrojem k prezentaci vašeho nového nebo zaběhnutého projektu, produktu nebo služby.

Těm, kteří považují spalování za nejlepší způsob jak nakládat s odpady, slouží Dánsko velmi často za příklad. Počet spaloven v zemi je totiž skutečně vysoký – na 5,8 milionu obyvatel jich Dánové mají 23, což je víc než pětinásobek počtu spaloven v České republice, která má ale zhruba dvojnásobný počet obyvatel. Je však potřeba taky dodat, že díky své sázce na spalování odpadů se Dánsko dostalo do slepé uličky. Nyní proto mění kurz a plánuje velký počet svých spaloven zavřít.

Odpadové hospodářství Dánska je vedle spalování odpadů založeno hlavně na jejich recyklaci. Zatímco 50 procent odpadů se daří recyklovat a 49 procent se jich spaluje, pouze 1 procento odpadů končí na skládkách. To je extrémně málo – například Česká republika naopak skládkuje téměř polovinu svých odpadů. I tak má dnes Dánsko problém všechny své spalovny „uživit“ a zhruba milion tun odpadů ročně dováží ze zahraničí. Provoz tak velkého počtu spaloven zároveň znamená velké emise oxidu uhličitého a jen malou možnost jejich snižování. Dánové se proto rozhodli změnit strategii a kapacitu svých spaloven do 10 let snížit o 30 procent. V praxi to bude znamenat zavření 7 dánských spaloven do roku 2030, což je téměř třetina z jejich celkového počtu.

Pro Dány bude tato nová strategie znamenat ještě hlubší změnu jejich životního stylu směrem k ještě větší recyklaci a hlavně menší produkci odpadů. Pro některá dánská města bude zavírání spaloven jistě znamenat komplikace a dodatečné náklady, některá to však vzala jako výzvu, jak se stát ještě udržitelnějšími místy. Příkladem může být třeba dánský ostrov Bornholm. Ze spalování odpadů v místní pomalu dosluhující spalovně chce do roku 2032 přejít k systému postavenému na minimální produkci odpadů, sdílení věcí, opětovném využívání materiálů a recyklaci všeho, co jeho obyvatelé nakonec přece jen vyhodí. Tímto způsobem se chce Bornholm v roce 2032 stát prvním takzvaným „zero waste“ místem v Evropě, tedy oblastí s nulovou produkcí odpadů.


Nespaluj, recykluj! S odvahou.

logo ACF-partners

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieSPALOVNY
ZdrojARNIKA
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace