Jak v domácnosti úsporně větrat? Odpovědí je rekuperace
Odborníci se shodují na tom, že české domácnosti špatně větrají, čímž škodí svému zdraví a navíc plýtvají energií. Větrání okny totiž vede k únikům drahého tepla. Jak ale větrat tak, abyste snížili spotřebu energie a částečně vykryly tepelné ztráty? Nejlepším řešením je rekuperace.
Jaké jsou nevýhody tradičního větrání?
Věděli jste, že okny uniká až 40 % tepla a jsou považované za největší tepelný most v domácnosti? Zejména v zimních měsících je tak větrání okny spojené se ztrátou tepla a zvýšenými náklady za vytápění. Abyste docílili výměny vzduchu v domě či bytě, měli byste intenzivně větrat s okny dokořán dvakrát až třikrát denně. Jen málokdo ale tento postup opravdu dodržuje.
Nesprávné větrání nepředstavuje pouze zátěž pro vaši peněženku, ale také vaše zdraví. Špatné větrání totiž vede k nadměrnému hromadění škodlivého CO2 a nadměrné nebo naopak nedostatečné vlhkosti v domácnosti. Takovéto prostředí může vést k bolestem hlavy, únavě a také vzniku alergií a respiračních onemocnění.
Co je to rekuperace a jak funguje?
Ne nadarmo se rekuperační jednotky nazývají plícemi domova. Zajišťují totiž výměnu vnitřního znečištěného vzduchu za čerstvý vzduch zvenčí, který je očištěný od prachu, smogu a dalších nečistot. Princip zpětného získávání tepla rekuperační jednotkou je poměrně jednoduchý. V rekuperačním výměníku se čerstvý vzduch ohřívá na teplotu odváděného vzduchu a následně ho vpouští do domácnosti.
Přiváděný vzduch je díky filtrům zbavený nečistot. Tento princip zajišťuje efektivní větrání – v domácnosti neustále koluje čerstvý vzduch s minimální ztrátou energie.
Pro koho je rekuperace vhodná?
Jednoduše je možné říci, že jsou rekuperační jednotky vhodné pro všechny, kteří chtějí ušetřit za energie a dýchat čerstvý vzduch. Rekuperační jednotky je možné umístit nejen do rodinných domů, ale také do bytů nebo prostor, jako jsou školy, komerční prostory, kanceláře apod.
Jaké výhody rekuperace přináší?
Jak už z výše uvedených řádků vyplývá, rekuperace je spojená s celou řadou nesporných výhod. K těm klíčovým patří následující:
- Čerstvý vzduch: Díky rekuperační jednotce budete mít v domácnosti 24 hodin denně čerstvý vzduch, který má blahodárný vliv na zdraví. Spolehnout se můžete i na snížení koncentrace CO2.
- Úspora za vytápění: Rekuperace umožňuje ušetřit až 40 % nákladů za vytápění.
- Příjemná teplota: Rekuperační jednotky přivádí do domácností čerstvý vzduch o stabilní teplotě.
- Ideální vlhkost: Zajištění ideální vlhkosti jde ruku v ruce se zamezením vzniku plísní.
Typy rekuperačních jednotek
Na trhu jsou aktuálně k dispozici dva základní typy rekuperačních jednotek, a sice centrální a decentrální neboli lokální rekuperace.
Centrální rekuperační jednotka zajišťuje výměnu vzduchu v celém domě a lokální rekuperace pouze v místnosti, ve které je umístěna. Volba tedy závisí na tom, co od rekuperace očekáváte.
Účinnost rekuperačních jednotek
Účinnost rekuperace definuje, kolik tepla je možné předat z odpadního vzduchu tomu čerstvému. U některých rekuperačních jednotek se může účinnost pohybovat i okolo 90 %. Co to znamená? Rekuperace by dokázala předehřát odpadní vzduch z domácnosti o teplotě 21 °C z venkovní teploty vzduchu -5 °C až na 18,5 °C.
Instalace a údržba rekuperační jednotky
Podle druhu instalace rozlišujeme nástěnné a podstropní jednotky. Montáž jednotek, které se instalují na stěnu, je poměrně jednoduchá a zvládnete ji i svépomocí. Náročnější je instalace podstropní jednotky, která zpravidla vyžaduje pomoc odborníků. Rekuperace je velmi nenáročná na údržbu a servis.
Závěr
Jak zajistit, aby v domácnosti neustále koloval čerstvý vzduch a ušetřit za vytápění? Díky rekuperační jednotce, která je krokem k ekologičtějšímu a ekonomičtějšímu bydlení.