Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila firmě CITITI SERVIS dvě pokuty celkem za 2,4 miliony korun. Firma inspektorům neumožnila provést kontrolu a nedoložila, kde skončilo více než 19.000 tun odpadu. Značné množství odpadu, více než 11.000 tun, přitom spadá do kategorie nebezpečný. V něm se může skrývat cokoliv od ropných látek až po těžké kovy. ČTK o tom dnes informovala tisková mluvčí inspekce Radka Burketová. Vyjádření firmy, která podniká v oblasti nakládání s nebezpečnými odpady, ČTK shání.

Podle inspekce jde o specifický případ a o nejvyšší pokutu uloženou za oblastní inspektorát Brno v loňském roce.

První čtyřistatisícovou pokutu firma obdržela za porušení zákona o kontrole kvůli tomu, že ji neumožnila provést. Další dvoumilionovou pokutu dostala kvůli opakovanému porušení zákona o odpadech. Firma podle obchodního rejstříku sídlí v Praze a má slovenského majitele. Vznikla v roce 2012. Odpady může sbírat a vykupovat v Jihomoravském kraji a na Vysočině.

“Společnost CITITI SERVIS nám neumožnila provést kontrolu zaměřenou na nakládání s odpady. Nepředložila vyžádanou dokumentaci, neposkytla pravdivé a úplné informace a nesplnila ohlašovací povinnost za odpady, které v roce 2013 prokazatelně přijala do provozovaných mobilních zařízení ke sběru a výkupu,” uvedla v tiskové zprávě vedoucí odpadového hospodářství oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně Jana Antonínová.

Inspektoři se prý nedostali ani k dokladům o tom, jak s těmito odpady v daném období firma nakládala a kde skutečně skončily.

Podle nového šéfa inspekce Erika Geusse se může firma snažit informace zatajovat a znemožnit tak sledování pohybu odpadů především proto, že se v odpadech točí velké peníze. “Jde o závažné a společensky neakceptovatelné jednání, které navíc znevýhodňuje firmy, které povinnosti plní,” uvedl.

Firma prý zákon porušovala opakovaně. Inspekce proto podala na krajský úřad Vysočiny a Jihomoravského kraje podnět k odebrání oprávnění k provozování mobilních zařízení ke sběru a výkupu odpadů a zrušení živnosti pro nakládání s odpady. Jednání s úřady podle Antonínové trvá, od živnostenského úřadu Praha 10, kde firma sídlí, informaci inspekce nemá.

Autor : ČTK

Zdroj: ekolist.cz

 

Komentáře

Nabízíme prostor pro různé názory a komentáře. Náš prostor je určen všem k otevřené diskuzi. Publikované texty nebo příspěvky nejsou názorem inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.

Napsat komentář