- Reklama -spot_img

ČIŽP uložila firmě pokuty za 2,4 mil. Kč kvůli utajeným odpadům

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila firmě CITITI SERVIS dvě pokuty celkem za 2,4 miliony korun. Firma inspektorům neumožnila provést kontrolu a nedoložila, kde skončilo více než 19.000 tun odpadu. Značné množství odpadu, více než 11.000 tun, přitom spadá do kategorie nebezpečný. V něm se může skrývat cokoliv od ropných látek až po těžké kovy. ČTK o tom dnes informovala tisková mluvčí inspekce Radka Burketová. Vyjádření firmy, která podniká v oblasti nakládání s nebezpečnými odpady, ČTK shání.

Podle inspekce jde o specifický případ a o nejvyšší pokutu uloženou za oblastní inspektorát Brno v loňském roce.

První čtyřistatisícovou pokutu firma obdržela za porušení zákona o kontrole kvůli tomu, že ji neumožnila provést. Další dvoumilionovou pokutu dostala kvůli opakovanému porušení zákona o odpadech. Firma podle obchodního rejstříku sídlí v Praze a má slovenského majitele. Vznikla v roce 2012. Odpady může sbírat a vykupovat v Jihomoravském kraji a na Vysočině.

„Společnost CITITI SERVIS nám neumožnila provést kontrolu zaměřenou na nakládání s odpady. Nepředložila vyžádanou dokumentaci, neposkytla pravdivé a úplné informace a nesplnila ohlašovací povinnost za odpady, které v roce 2013 prokazatelně přijala do provozovaných mobilních zařízení ke sběru a výkupu,“ uvedla v tiskové zprávě vedoucí odpadového hospodářství oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně Jana Antonínová.

Inspektoři se prý nedostali ani k dokladům o tom, jak s těmito odpady v daném období firma nakládala a kde skutečně skončily.

Podle nového šéfa inspekce Erika Geusse se může firma snažit informace zatajovat a znemožnit tak sledování pohybu odpadů především proto, že se v odpadech točí velké peníze. „Jde o závažné a společensky neakceptovatelné jednání, které navíc znevýhodňuje firmy, které povinnosti plní,“ uvedl.

Firma prý zákon porušovala opakovaně. Inspekce proto podala na krajský úřad Vysočiny a Jihomoravského kraje podnět k odebrání oprávnění k provozování mobilních zařízení ke sběru a výkupu odpadů a zrušení živnosti pro nakládání s odpady. Jednání s úřady podle Antonínové trvá, od živnostenského úřadu Praha 10, kde firma sídlí, informaci inspekce nemá.

Autor : ČTK

Zdroj: ekolist.cz

 

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace