- Reklama -spot_img

Čínský odpad stráví bakterie z Brna

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Pomohou Číně zbavit se problému s nerozložitelnými plasty a obrovským množstvím vysmaženého oleje. Vědci z Brna do nejlidnatější země světa posílají svůj nápad, ve kterém bakterie pozřou fritovací olej například z hranolek, stráví ho a přemění ho na neškodný plast, který se narozdíl od syntetického samovolně rozloží na vodu a oxid uhličitý.

Vědci z Centra materiálového výzkumu Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně zjistili, že některé mikroorganismy umějí z odpadního rostlinného oleje vytvořit zásobní polymer. „Ten si ukládají na horší časy a v době hladovění jej pak mohou využít jako vnitřní potravu. Umíme tyto bakterie přimět k maximální produkci polymeru,“ vysvětlila vedoucí výzkumného týmu Ivana Márová.

Plast z oleje
Vědci z Vysokého učení technického v Brně zjistili, že některé bakterie dokáží po pozření fritovacího oleje vyrábět surovou hmotu, která slouží jako základ pro výrobu ekologického plastu.
Při kvalitním postupu je možné vytěžit z kilogramu oleje 0,7 kilogramu plastu.
Nápad zaujal Čínany, kteří tak chtějí řešit problém s odpady.

Hmota, kterou vyrobí bakterie z vlastních těl, je surový materiál sloužící k výrobě ekologického plastu. „Jde o první biotechnologii na světě, která dokáže v průmyslovém měřítku vyrábět bioplast z odpadu a neodebírat tak zdroje potravního řetězce, jako je tomu u konkurenčních firem, které zpracovávají cukr, škrob nebo kukuřici,“ poznamenala Márová.

Jedinečný systém využití použitého fritovacího oleje vyvinuli vědci ve spolupráci se společností Nafigate. Její cíl je zavedení této technologie na globální trh. Například na čínský ve spolupráci s firmou Jiangsu Clean Environmental Technology, která má dobře zavedenou síť pro sběr použitého fritovacího oleje v Číně. „S technologií jsme se poprvé setkali na univerzitě před pěti lety. Rozhodli jsme se jí pomoci a z vlastních zdrojů jsme ji připravili pro obchod na globálním trhu,“ uvedl za Nafigate Ladislav Mareš.

Projekt zaštítila Technologická agentura České republiky. „V Číně už vznikl společný česko-čínský podnik na zpracování potravinářských odpadů a výrobu fólií,“ oznámil místopředseda agentury Martin Bunček. Dodal, že v čínském městě Su-čou na východě státu vznikne pilotní výrobní linka.

Autor: Věra Sychrová

Zdroj: denik.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace