- Reklama -spot_img

Čím asi budeme svítit nebo si topit a jezdit v roce 2050?

Aktuálně

Linda Kratochvílová
Linda Kratochvílováhttps://newsman.cz/
Nabízíme profesionální zpracování odborných článků se zpětnými odkazy v našem tematickém magazínu. Kvalitně zpracovaný článek je efektivním nástrojem k prezentaci vašeho nového nebo zaběhnutého projektu, produktu nebo služby.

Na tuhle složitou otázku samozřejmě nikdo nedokáže odpovědět přesně. S předpověďmi se to má tak, že na dlouho dopředu, a třicet let je dlouhá doba, se velmi často mýlí.

Před třiceti lety  zrovna čerstvě skončil Gustav Husák a totalitní režim. O internetu se nám ani nezdálo a první mobilní telefon se nosil na zádech. Budoucnost není daná, ale formují ji i naše vize a politiky, jakým směrem se chceme vydávat. Vesmírný program Apollo reprezentoval odhodlání části  lidstva přistát na Měsíci a během krátkého času se to skutečně podařilo. Stejně tak pokud si lidstvo v současnosti řekne, že chce a potřebuje skončit s fosilními palivy a oteplováním planety, je to možné. Ale je to mnohem větší sousto. I proto Greenpeace přináší vizi tzv. Energetické (R)evoluce.

Energetická (R)evoluce

V roce 2012 jsme vydali naší první studii s tímto názvem Energetická revoluce pro Českou republiku a v současnosti připravujeme její novou verzi, která by měla být hotová na začátku roku 2021. Institute for Sustainable Futures při Technické univerzitě v Sydney pro nás vymodeluje, jak dosáhnout  technicky i ekonomicky uhlíkově neutrální energetiky, včetně vytápění a dopravy. Sázíme především na energetickou efektivitu a úspory, na chytrou spotřebu a řízení sítí a na velký podíl obnovitelných zdrojů energií (OZE).

Rozvoj OZE po celém světě je mnohem rychlejší než očekávala většina předpovědí, včetně starších předpokladů Greenpeace. Větrné a solární zdroje mohou také za rapidní vývoj energie čerpané z OZE v Německu. V roce 2019 se tam vyrobilo z obnovitelných zdrojů 46 % elektřiny. V Česku jsme jen na 15 %.

Země, které investují do obnovitelných zdrojů, často také vyvíjejí nové technologie, které umožňují elektřinu ukládat a používat později. Kromě u nás známých přečerpávacích elektráren jsou už v praxi i technologie velkých bateriových úložišť, přebytečná elektřina se dá použít na výrobu vodíku či dokonce výrobu metanu (tzv. technologie ‘power to gas’). Používají se také obří setrvačníky nebo se elektřina mění na teplo, které se dá snáze uchovávat.

Rozvíjejí se také technologie, které umožňují kombinovat zemědělství a solární elektrárny. V několika zemích běží projekty, ve kterých se zkoumá jaké plodiny se mohou pěstovat pod solárními panely. S rostoucím suchem totiž panely pomáhají zachovat vlhkost na polích. A existují už také částečně průsvitné panely, které jsou pro zemědělské využití ještě výhodnější.

V roce 2019 vyrobilo Německo 46 % elektřiny z OZE. V Česku jsme jen na 15 %.

Je však samozřejmě také třeba, aby se solární panely instalovaly také na existující budovy, všude tam, kde je to možné. Každý supermarket, každá tovární hala a skladiště by měly mít na střeše solární panely. A že takovýchto ploch existuje! Náklady na obnovitelné zdroje stále klesají, zlepšuje se jejich účinnost a tím lze získat více energie ze stále menšího prostoru.

Greenpeace installs Solar Panel. © Ben DeimanSolární panely patří na střechy. © Greenpeace – Ben Deiman

Zaměřit se na obnovitelné zdroje tak dává smysl také ekonomicky. Prokazuje to koneckonců i graf z nedávné prezentace firmy ČEZ, který ukazuje náklady na jednotku vyrobené elektřiny u nově instalovaných zdrojů elektřiny. Těmi nejlevnějšími jsou offshore (větrné elektrárny na moři) a hned za nimi je fotovoltaika. Úplně nejdražší je pak elektřina z nové jaderné elektrárny.

Pro zájemkyně a zájemce o zelené technologie můžeme doporučit následující zdroje informací:

www.obnovitelne.cz – národní i mezinárodní novinky z oblasti obnovitelných zdrojů

www.chytraenergie.info – obsahuje různé studie a je možné se zapsat na měsíční newsletter

www.hybrid.cz – novinky z oblasti elektromobility

Text vychází z veřejné přednášky, která proběhla v červenci 2020 v Praze, ve spolupráci s Přístav 18600.

Celou přednášku si můžete poslechnout zde:

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieENERGETIKA
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace