- Reklama -spot_img

Boj se zloději: bezhotovostní výkup kovů se odsouvá na jaro

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Přísnější pravidla pro prodej kovů do sběrných surovin se odsouvají. Ministerstvo životního prostředí sice původně slibovalo, že už od ledna nová vyhláška zakáže výkup za hotové, teď ovšem tvrdí, že nové předpisy začnou platit až od jara.

Když se v září Senát marně pokoušel ve sněmovně prosadit v rámci novely zákona o odpadech zákaz výkupu železného šrotu ve sběrných surovinách od řadových občanů, oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), že jeho úřad chystá jiné omezení: nová vyhláška zakáže sběrnám vykupovat od občanů kovový odpad za hotové. Peníze by se například měly posílat bezhotovostně na bankovní účet, aby šlo případné lupiče snáze vystopovat. Termín: od 1. ledna 2015.

Jenže od Nového roku přísnější pravidla fungovat ještě nebudou. „Na nové vyhlášce pracujeme, ale bude platit od jara, v březnu nebo v dubnu,“ řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Zdůvodnila to mimo jiné tím, že ministerstvo ještě prověřuje další možnosti, jak posílit kontrolu výkupu kovů. Kvůli bezhotovostním platbám navíc chystá i změnu zákona.

Od zpřísnění pravidel ale ministerstvo ustoupit nechce. „Naprosto podporuji snahu senátorů i měst a obcí zamezit kriminálnímu byznysu v rámci výkupu kovů ve sběrnách druhotných surovin, který u nás došel už tak daleko, že dokonce ohrožuje lidské zdraví a životy,“ řekl před časem ministr Brabec.

Policie řeší každý rok asi jedenáct tisíc trestných činů krádeží kovů. Z ulic a chodníků mizí kanálové mříže, ze železnice zabezpečovací kabely, kradou se okapy, trubky, skoro všechno, co je kovové. Kvůli tomu je pak ohrožena například bezpečnost silniční a železniční dopravy.

Zdroj: tyden.cz
Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace