Evropská unie se snaží omezit vytváření komunálního odpadu, nebo více tyto odpady třídit a recyklovat nebo využívat materiálově, ale např. Norsko je nyní v situaci, kdy je pro ně odpad nedostatková komodita.

Obchod s odpadem je a bude stále lukrativní byznys.

Norsko v roce 2009 zakázalo skládkování a převážnou část komunálních odpadů přesměrovala do spaloven. Země investovala do moderních zařízení pro energetické využití odpadu s obrovskou kapacitou. Ale momentálně není co pálit. Pravděpodobně se stává i to, že některé odpady, které se mohou recyklovat, končí ve spalovnách.

Kde tedy ty všechny odpady končí?

Okolní země jako je Švédsko má stejné problémy a musí dovážet odpady z jiných zemí EU. Takže nastává situace, kdy se tyto dvě země doslova o odpadky perou a v konkurenčním prostředí si dokonce vytvářejí výhodnější podmínky pro zbavování se odpadů.

Takže odpad, který vyprodukuje Nor, spálí Švéd. Míra recyklace v Norsku jde pomalu ke dnu. Tohle není, ale problém jenom severských států, ale problémy jsou zaznamenány i v Německu, kde se odpady dovážejí např. z Itálie nebo Polska.

Je asi na čase se zamyslet nad plány odpadového hospodářství v České republice, neboť tato situace může vzniknout i u nás. Některé německé podniky, které v oblasti odpadů podnikají, si už brousí zuby na naše odpadky.

Autor: Milan Karmazín, ASRVO

Komentáře

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Prosím zadejte svůj komentář!
Prosím zde zadejte své jméno