- Reklama -spot_img

Ambicióznější cíl EU v oblasti obnovitelných zdrojů

Má ušetřit 200 miliard eur

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Analýza energetického think tanku Ember ukazuje, že přijetí 45% cíle pro obnovitelné zdroje energie namísto 40% by snížilo dovoz plynu do EU na polovinu a ušetřilo 43 miliard eur na nákladech na plyn v roce 2030. V období od roku 2025 do roku 2030 by to mohlo znamenat další úspory v odhadované výši 200 miliard eur. Jenom v Česku by tak došlo k úspoře 4 miliard eur (97,2 miliard Kč).

„Stačil by jen malý krok v oblasti obnovitelných zdrojů a dovoz plynu by se výrazně snížil,“ uvedla hlavní analytička společnosti Ember Sarah Brownová. „Evropa již udělala velký pokrok na cestě k odstranění své závislosti na fosilním plynu, nemůže klopýtnout když je cíl v dohledu.“

Příští týden budou ministři energetiky hlasovat o zvýšení cíle EU v oblasti obnovitelné energie ze 40 % na 45 % do roku 2030. REPowerEU, nový ambiciózní plán na rychlé snížení dovozu ruského plynu, předpokládá v roce 2030 dovoz 118 miliard metrů krychlových plynu oproti 236 miliardám metrů krychlových ve scénáři MIX „Fit for 55“. Celková instalovaná kapacita obnovitelných zdrojů energie se zvýší z 1067 GW na 1236 GW, přičemž hlavní podíl na tom budou mít větrná a solární energie.

Analýza společnosti Ember používá k odhadu úspor nákladů na plyn forwardové ceny nizozemského systému pro převody vlastnických práv. Na základě současných prognóz cen plynu v roce 2030 by náklady na dovoz plynu v roce 2030 činily 86 miliard EUR při dosažení cíle 40 % a klesly by na 43 miliard EUR při dosažení cíle 45 %. Při zpětné extrapolaci by vyšší cíl mohl v letech 2025 až 2030 přinést potenciální úspory ve výši 200 miliard EUR.

 

Více ambicí, více úspor

Analýza ukazuje, že úspory se dále zvyšují s ještě ambicióznějšími závazky EU v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Vzhledem k tomu, že ze strany průmyslu a občanské společnosti sílí volání po 50% cíli v oblasti obnovitelných zdrojů energie, který by byl v souladu s Pařížskou dohodou, analýza společnosti Ember ukazuje, že 50% cíl by v roce 2030 pomohl zabránit nákladům na plyn ve výši 48 miliard EUR ve srovnání s 40% cílem.

„EU se musí chopit této příležitosti a udělat něco navíc,“ pokračovala Brownová. „Přínosy dodatečných investic daleko převyšují náklady nedostatečných ambicí.“

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieENERGETIKA
ZdrojEMBER
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace