Přes pět milionů pašovaných cigaret skončilo v automatické drtičce litvínovské firmy Celio. Celníci je zabavili nelegálním obchodníkům z Polska, Ukrajiny, Maďarska a Vietnamu. Kontraband směřoval na příhraniční tržnice na severozápadě Čech, nyní skončí jako palivo do cementárny.
Rozsekání 25 tisíc kartonů cigaret za 15 milionů korun trvalo zhruba hodinu. Na konci šedesátimetrové linky zbyla jen halda směsi tabáku, papíru a plastu.
„Drticí linka zvládne zpracovat 10 tun odpadu za hodinu. S cigaretami a tabákem si poradí jako nic. Likviduje i odpady třeba z automobilového průmyslu jako textil a plasty, zvládne i dřevo. Jedna várka trvá tři až čtyři minuty, než projde celou linkou, záleží na druhu odpadu,“ popsal provozní náměstek společnosti Celio Zdeněk Hubáček.
Jakmile se nože drtičky zakously do cigaretových krabiček, nad linkou se nesl typický tabákový odér, který překryl i původní zápach z opadu.
V první části linky primární drtič odpad rozseká na větší kusy, které pokračují dál po lince, kde dochází k dalšímu drcení podle typu odpadu. Ve finální části linky je materiál rozdrcen na frakci do velikosti 30 milimetrů. Dál poslouží jako palivo do cementárny v Čížkovicích,“ pokračuje Hubáček.
K cigaretám přibyl i další odpad
Aby byl tabák znehodnocený dokonale, pracovníci společnosti k likvidovaným cigaretám nakládali další odpad z provozu. Po celou dobu na likvidaci dohlížela celní správa.
Celníci cigarety zabavili v roce 2013 při dvou akcích s krycími názvy Mandarinky a Kamaran. Jednalo se o cigarety značek Viceroy, Fest, Classic, Jin Lin či Marlboro dovážené do České republiky z Polska a Ukrajiny.
„Do dnešního dne bylo zabavené zboží zajištěno, k likvidaci jsme mohli přistoupit až po rozhodnutí soudu o propadnutí zboží státu,“ uvedla mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.
V Celiu nelikvidovali nelegální zboží poprvé. Celníci tamní drtičku podle Hubáčka využívají zhruba jednou do měsíce. Kromě cigaret se takto likviduje například textil,CD nosiče a další padělané výrobky.
Zdroj: usti.idnes.cz