- Reklama -spot_img

Z Ostravy do Litvínova

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Podle Nejvyššího správního soudu (NSS) úřady chybovaly, když povolily uskladnění desítek tisíc tun ostravských kalů na skládce Celio u Litvínova. Shodný verdikt vynesl v dubnu ústecký krajský soud. Následnou kasační stížnost ministerstva životního prostředí NSS zamítl. Na webu soudu je zatím jen stručný výrok. Tři ekologická sdružení, která podala žalobu, ve čtvrtek ale novinářům poskytla plné znění verdiktu. Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že rozsudek respektuje, a kritiku ze strany ekologů odmítá.

Pod společnou žalobou byly podpisy organizace Greenpeace a občanských sdružení Kořeny a Arnika. Krajský úřad v Ústí nad Labem rozhodl o změně integrovaného povolení v režimu takzvané nepodstatné změny. V podstatě tak podle žaloby vyloučil ekologická sdružení z účasti ve správním řízení.

O nepodstatnou změnu však podle NSS nešlo. Nově totiž integrované povolení hovořilo o skladování kalů před jejich energetickým využitím, tedy spalováním v cementářské peci v čížkovické cementárně. „Skutečnost, že dosavadní integrované povolení umožňovalo trvalé uložení nebezpečného odpadu ve shodném objemu, je ve vztahu k nově navrhované činnosti bezvýznamnou,“ rozhodl NSS.

Ekologové v tiskové zprávě uvedli, že změna integrovaného povolení je od dubna neplatná a ostravské kaly jsou na skládce nezákonně. „Je skličující vidět, jak stát a jeho úředníci porušují svoje vlastní zákony,“ uvedla Tereza Otcovská z Kořenů. „Dalším nepochopitelným selháním ministerstva životního prostředí je naprosté ignorování dubnového rozsudku, který ministerstvu celou věc vrátil k dalšímu řízení. Uběhlo již půl roku a ministerstvo životního prostředí neudělalo vůbec nic,“ doplnil Jan Freidinger z Greenpeace.

„Rozhodnutí soudů sice přišlo pozdě, ale je nadmíru aktuální ve vztahu k likvidaci zbytku ostravských kalů, z nichž část deklarovaná jako palivo skončila v sousedním Polsku, opět nezákonně. Doufáme, že úřady už budou konat svoji práci v souladu se zákony, a ne jen slepě plnit příkazy shora,“ uvedl Jindřich Petrlík z Arniky.

Ministerstvo životního prostředí kritiku ze strany ekologických organizací odmítá a tvrdí, že verdikt soudu respektuje. „Ten MŽP uložil povinnost znovu posoudit naplnění přípustnosti, popřípadě včasnosti odvolání jednotlivých žalobců ve smyslu zvláštní úpravy v zákoně o integrované prevenci. Nic jiného soudem uloženo nebylo,“ řekla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Ostravské laguny, které jsou pozůstatkem někdejšího chemického provozu, představují jednu z největších ekologických zátěží v Česku a jejich čištění provázejí neustálé problémy. Termín vyčištění se stále posouvá.

Autor: tyden.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace