- Reklama -spot_img

Vyjádření České asociace odpadového hospodářství k monopolizaci trhu v Praze

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

S určitým znepokojením sledujeme realizaci plánu Hlavního města Prahy na převzetí absolutní kontroly nad Pražskými službami. ČAOH zároveň plně chápe obavu firem vyvážejících v Praze odpad a některých městských částí, které se začínají proti záměru hlasitě ozývat.

Restrukturalizace Pražských služeb může vést k absolutnímu monopolu této firmy na svoz odpadu od občanů na celém území hlavního města, a to s dopady, které s tím logicky souvisí. V prvé řadě je zde riziko citelného pokřivení trhu odpadového hospodářství na území hlavního města. Dosavadní tržní prostředí a s tím spojená soutěž je podle ČAOH cenná deviza, neboť tyto základní principy kultivují jednotlivé poskytovatele služeb a pro zákazníka znamenají možnost volby. Dle obecné ekonomické teorie může při omezení trhu nastat situace postupného nárůstu cen a zhoršení kvality, či pestrosti poskytovaných služeb. Toto platí samozřejmě nejen v oblasti odpadového hospodářství, ale obecně. Dle názoru ČAOH je toto riziko v případě Prahy zcela reálné.

Za druhé je zde riziko zvýšení dopravního zatížení ulic, kdy bude k obyvatelům domů jezdit městská firma a k soukromníkům ve stejné lokalitě jiná společnost. Zkušenosti stávajících odpadových firem, které v některých městských částech působí dlouhodobě a plní všechna požadovaná specifika svozu v jednotlivých městských částech, zde nová svozová firma logicky nemá. To je rovněž zásadní nevýhoda. Přeměna dosavadního soutěžního prostředí na prostředí monopolní, pokud k ní dojde, je tak velmi diskutabilní a možný dopad na původce, tedy Pražany, je zde zřejmý.

Je tedy otázkou, zda Praha v této věci tak trochu nehraje vabank a svým způsobem si nebere Pražany jako své rukojmí. Doporučujeme proto, aby si hlavní město před tímto unáhleným krokem ještě pozvalo odborníky na odpadové hospodářství a v otevřené odborné diskuzi zvážilo všechna reálná rizika, která Praze a Pražanům po prvním listopadu hrozí.

 

Zdroj: Ing. Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)

 

Související články:

Praha 2 nesouhlasí se snahou Prahy ovládnout Pražské služby

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace