- Reklama -

Více jak 80% uživatelských odpadů tvoří obaly, co na to obalový průmysl?

Aktuálně

Starou zahradní techniku můžete nechat zdarma odvézt k recyklaci

Zahrádkaření mají Češi prostě v krvi. Během letošního jara navíc kvůli pandemii koronaviru na svých zahradách či chatách trávili ještě více času než obvykle....

Odložený mobil na palubní desce automobilu může být velkým hazardem

Letos nás pravděpodobně opět čeká tropické léto s vysokými teplotami. Úpal na sluníčku nehrozí jen lidem, ale také jejich mobilní elektronice. Zejména přístroje napájené lithium-iontovými...

STÁTNÍ HMOTNÉ REZERVY JSOU UZÁKONĚNÝM PLÝTVÁNÍM

Dne 9.června 2020 zveřejnil ekonomický deník E15 zajímavou zprávu. Podal ji šéf Správy státních rezerv pan Pavel Švagr, který redaktorům sdělil „JSME PŘIPRAVENI O...

Barevné kontejnery, neefektivní třídění a recyklace obalových odpadů

Květnová dohoda o podpoře třídění kovů mezi Ministerstvem životního prostředí a autorizovanou obalovou společností EKO-KOM problém Česka s tříděním plechovek nevyřeší. Navíc přinese větší...
Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

V jednom z posledních příspěvků publikovaných na serveru inODPADY jsem zmiňoval svou účast v pozici návštěvníka na největším veletrhu obalového průmyslu v Evropě. Výstava FACHPACK 2019, která se konala opět v německém Norimberku.

Přes 1.600 vystavovatelů ve 12 výstavních halách z nichž většina má velikost celého pražského výstaviště prezentovalo své výrobky, řešení týkající se obalů a technologií na jejich výrobu a případné zpracování.

Hlavním tématem letošního ročníku byla UDRŽITELNOST a tato se promítala na všech, či na většině stánků. Česká republika měla jeden společný (předpokládám že spolufinancovaný z fondů EU) a dále se zde prezentovalo dle oficiálního katalogu i 6 firem (ovšem není to pravda), které předváděli um a umění své vlastní výroby.

Již při vkročení hlavním vstupem na člověka vykoukl nábytek z palet, aby dokázal na první pohled, že tady je udržitelnost doma. Bohužel při detailním pohledu jsem zjistil, ovšem jen proto, že se v oboru pohybuji. Palety a dřevo ze kterých byl nábytek vyroben, nikdy jako palety nesloužily. Byly vyrobeny jen a pouze pro tento účel výstavy nebo výstav.

Nábytek z palet na výstavě FACHPACK 2019

Troufl bych si odhadnout, že 99% návštěvníkům, tato skutečnost unikla. Podobně velkému množství unikne i skutečnost, že UDRŽITELNOST je v 99% případů jen na plakátu. Na každém letáku nebo nápisu na reklamním předmětu. Jen proto, že se stala PRODEJNÍM NÁSTROJEM a ARGUMENTEM.

Více o celé akci a skutečných zájmech vystavovatelů, stejně jako o cíli obalového hospodářství vypovídá obrázek, který jsem zachytil na jednom ze stánků.

Plastový strom, na kterém namísto listí jsou role strečové folie. Když jsem se u tohoto vystavovatele ptal, jaký je jejich přínos udržitelnosti ve spojení se střečovou folii pro fixaci zboží, bylo mi odpovězeno, že navrhli a používají fólii tenčí. Proto je ekologičtější a že ač se všichni pracovníci v celé nadnárodní korporaci snaží, jiné řešení nenašli. Je škoda, že jste neviděli pohled tohoto, dle visitky vysokého manažera, když jsem mu pustil následující video.

Standardem pak byla informace o tom, že použitou ani nepoužitou (prodanou) střečovou folii zpět nevykupují. Na to je přece dost recyklačních firem, které se o to postarají.

Stejné to bylo u dřevěných obalů. Stejné to bylo u plastových obalů a stejné, či velmi podobné to bylo u kartonových a kovových obalů.

Zájem o udržitelnost končí okamžikem prodeje.

V tomto se nijak neliší od čínských prodejců nabízejících své zboží na internetových platformách Aliexpres či Alibaba, Gearbest, Chinavasion a dalších.

Přes tento celkově negativní pocit mi pomohl FACHPACK 2019 nejen pochopit, že jsem začal dělat správnou věc ve správnou dobu (jen jsem o pět let předběhl trh), ale i mi pomohl najít několik technologií, které nejen mně, ale i mým klientům v mé práci napomohou.

Jednou z nich je technologie vyprazdňování. Nejedná se o vyprazdňování našich vnitřností, čili o vyměšování. Jde o vyprazdňování obsahu, které si továrny zakoupí například v sudech, barelech, ale i jiných nádobách. Bez ohledu na to, jakou látku si totiž pořizují, zůstává jim často dosti velký objem uvnitř nádoby samotné a tato se i přes absenci mechanického poškození, stává obratem NEBEZPEČNÝM ODPADEM.

Představená technologie, kterou vidíte na připojeném videu, umožňuje nejen využití maximálního množství suroviny, a to až do úrovně 99% obsahu, ale tím zároveň pokořuje hranici, při které se stává obal nebezpečným. Možné je nejen tento odpad přeřadit do jiné kategorie, ale i jej použít například pro opakované použití pro přepravu shodného nebo odlišného nákladu. Například pro upcycling, který můžete (bohužel v předstírané podobě) vidět například i na jihočeském Lipně.

Zaujalo mne však ještě několik dalších reálných výrobků a technologií, proto se k nim budu vracet postupně v dalších příspěvcích, a to nejen zde, ale i v mém vlastím blogu.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.

Technologie

Napsat komentář

Recyklace

Starou zahradní techniku můžete nechat zdarma odvézt k recyklaci

Zahrádkaření mají Češi prostě v krvi. Během letošního jara navíc kvůli pandemii koronaviru na svých zahradách či chatách trávili ještě více času než obvykle....

Sbírá lógr od restaurací a kaváren, pak je přimícháván do kompostu

Podle odhadů se každý den na této planetě vypije kolem 2 miliard šálků kávy každý den. Jiný odhad (americké ministerstvo zemědělství) odhadlo produkci kávy...

Firma nezajistila recyklaci nebo jiné využití odpadů z obalů

Společnost JoWo – Com s.r.o. se sídlem ve Kdyni, provozující balicí a obchodní činnost se zaměřením na drogistické zboží, porušila zákon o obalech. V období od...

Na co vlastně čeká stát, kdy začne s podporou recyklace?

V současné době probíhá nejen schvalování nové odpadové legislativy, ale v meziresortním připomínkovém řízení byla také novela zákona o zadávání veřejných zakázek. Odborníci se...

Projdou zálohy na PET lahve či brzký konec skládkování?

Výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny dokončil minulý týden své jednání o odpadové a obalové legislativě. Na něm se poslanci dohadovali jaké pozměňovací návrhy...