Co je to COP25? Na základě dohody z roku 1992 existuje v rámci OSN COP. Co mnozí neví (a já byl mezi nimi) je skutečnost, že COP je zkratka pro CONFERENCE OF PARTIES. Konference stran, nevím proč, ale jako první se mi vybavila konference jiné strany, konference konané pod záštitou SSSR.

Je to asi tím, že už jsem starý. Pozná se to tak, že používám slova a výrazy, které „mladí“ nikdy neslyšeli. COP je jiná. Vždy s novým číslem a rostoucím počtem účastníků. Vždy na novém místě. Na rozdíl od olympijských her se koná se i několikrát do roka. Obzvláště v posledních letech od setkání v Paříži frekvence roste. New York, Katowice, Madrid atd…

Bez ohledu na lokaci při 180+ účinkujících a mluvčích, k tomu tisíce posluchačů na místě a desítky či stovky tisíc u svých televizních obrazovek sledují, jak se zachraňuje svět.

Zachraňuje svět… Zachraňuje svět… Zachraňuje svět…

Má to jen malý problém. Svět je na tom stále hůře.

A zatímco v ulicích to vykřikují neplacení aktivisté. V rámci COP to činí dobře placení zaměstnanci, kteří v klimatizovaných sálech volají po nápravě. U bohatých stolů hovoří o boji proti hladu, zapíjejíce sousta o to hojněji, o co více na srdci mají globální sucho.

Proti klimatu bojují hromadnými přesuny letadly, auty, vlaky a loďmi. Svou karbonovou stopu vymazávají na tabulích a displejích nákupem povolenek štěstí. U řečnických pultíků stojí a snaží se napodobit Gretu Thunberg. Ta se někde zasekla uprostřed oceánu, který křižuje na cestě mezi kontinenty.

Aktuální COP25 probíhá v Madridu a týká se CHILE.

Připomíná mi jiný čas, jiné město, jiné politiky a stejnou akci, kde se hovořilo O NÁS BEZ NÁS

Je mi to osobně líto, ale COP mi připomíná více než cokoli jiného potulný cirkus.

Jezdí, létají, plují mezi kontinenty a městy. Zanechávaje za sebou spoustu plakátů a letáků podepsaných prohlášení a závazků, jejichž závaznost končí okamžikem podpisu, který znamená SPLNĚNO. Namísto šelem promenádují se pánové a dámy v krásných kostýmech a na každé akci pozván je i člověk z lidu. Ten si za svůj přednes odnese dobrý pocit namísto odměny a snahy o změnu.

Politická prohlášení stala se nedílnou součástí programu a přesto, že všichni vědí, že tam, kde začínají politická prohlášení, zde i končí, nikoho to nevzrušuje. Dobrý pocit z odvedené práce je přednější. Do růžové tabulky uvedu další jméno, odškrtnu si další z úkolů a jede se dál. Další destinace, další estráda nikdy nezapomenout připomenout si číslo účtu pro dary na další kolo.

COP AK asi bude dál? Vím to. COP26, COP27, COP28, COP29, COP30, COP31, COP…

Komentáře

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu. Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.

Napsat komentář