Český agrotech startup Agdata má za sebou rekordní rok. I díky covidové krizi, která urychlila zájem farem o přechod na digitální systémy řízení, hlásí dvojnásobný růst obratu a počet jeho klientů vzrostl o polovinu na současných 2500. Sesterský projekt Agdata City zároveň zakončil pilotní fázi testování a míří do dalších měst v republice. Tempo růstu by startup díky investicím do vylepšení systému i senzorů rád uchoval i letos.
V Česku se farmaření věnuje zhruba 45 tisíc farmářů a třetina z nich uvádí zemědělství jako primární zdroj svého příjmu. Klienty Agdata je tak v současné době necelá pětina profesionálních zemědělců, kteří dohromady hospodaří na 1 milionu hektarů – tedy zhruba jedné třetině celkové zemědělské plochy v České republice. Agdata díky tomu obratově vyrostla meziročně na dvojnásobek a zaznamenala nejlepší rok ve své historii.
Na svých pozemcích a technice mají farmáři nainstalováno přes 3 tisíce senzorických čidel a 3 tisíce telematických jednotek od Agdata. I díky tomu se jim podle odhadů společnosti podařilo na farmách ušetřit desetitisíce hodin, které by jinak strávili nutnou administrativou, 0,5 milionu litrů pohonných hmot a 10 % nákladů spojených s hnojením či běžnými přejezdy mechanizace.
„Koronavirus donutil celou řadu farmářů hledat úspory a efektivitu v jednotlivých procesech. I díky tomu jsme zaznamenali skokový růst zájmu napříč celým spektrem farem – od malých rodinných podniků po velké koncerny. Česko se tak stává digitálním premiantem v rámci celé Evropské unie,” uvádí Jiří Musil, CEO společnosti Agdata. „Změny jsou to často neviditelné, ale zásadní. Je třeba si uvědomit, že je to právě příklon k digitalizaci, který farmám v budoucnu pomůže řešit výzvy spojené například s klimatickou změnou, nedostatkem pracovních sil nebo environmentálními regulacemi.”

Agdata se v polovině loňského roku rozšířila i do měst díky svému projektu Agdata City, který má za cíl pomáhat samosprávám s monitoringem prachových částic ve vzduchu nebo sledováním klimatických podmínek. Informace z hyperlokálních senzorů mohou v budoucnu posloužit nejen úřadům a obyvatelům, ale také například technickým službám měst. Agdata City byl pilotně testován v brněnské městské části Popůvky a využívají jej první samosprávy především na Moravě a ve Slezsku.
„V nejbližších týdnech plánujeme spuštění Agdata City i v prvních městech v Čechách. V rámci naší filozofie otevřeného přístupu k datům jednáme o propojení s Mobilním Rozhlasem, který umožní hyperlokální data zpřístupňovat široké veřejnosti a pracovat s nimi v rámci obecních výstrah a upozornění,“ vysvětluje Lukáš Musil, obchodní ředitel Agdata. „Samospráva si může sama zvolit, která místa čidly osadí a odkud bude získávat nepřetržité údaje o povětrnostních, emisních a klimatických podmínkách.”
