- Reklama -spot_img

Tisíce tun papíru a hektolitry barev, jak reálně funguje recyklace papíru.

Odpad ukrytý v prezentacích

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Říká se, že PowerPoint snese všechno. Pro ty, kdo nevědí, co je to PowerPoint, krátké vysvětlení. Jde o součást balíku kancelářských aplikací korporace Microsoft. PowerPoint je určen pro vytváření (úžasných) prezentací (prý) snadno a rychle. Jinak řečeno, cokoli je třeba někomu odprezentovat, se zpravidla vytváří v tomto programu. A lhostejno, prezentuje-li se byznysový plán, reklamní kampaň, nový projekt nebo jen nějaká blbina, jde i o design. Každý chce, aby jeho prezentace vypadala co nejlépe. Ono sice v principu by mělo jít o obsah, ale proč obsahu formou nepomoci, že? Pokud taková vytuněná prezentace zůstane v elektronické podobě, může být vybarvená do aleluja. Ovšem máme-li v plánu prezentaci tisknout – samozřejmě, že barevně – je fajn pamatovat na to, co se s prezentací stane, až se okouká. Některé prezentace ztrácejí svůj význam ještě, než se doprezentují. Jiné po pár dnech, a i ty nejúžasnější jednou musejí z archivu ven.

Víme, že papír je recyklovatelný. To neznamená, že by byl ekologický nebo nedej bože snad udržitelný. Potom, co prezentaci vyhodíte do kontejneru na papír – tedy pokud se nejedná o supertajné informace vedoucí k ovládnutí světa nebo k přechytračení konkurence, kdy je třeba použít skartovačku (což ale v principu na věci nic nemění), dostane se vaše dílo k recyklaci. A tady se projeví, jak prozíraví jste byli, když jste svou prezentaci designovali. Čím víc velkých barevných ploch a předělů s fotografiemi jste použili, tím více obsahuje každá stránka inkoustu. Nebo barvy, chcete-li.

Papír, který je možné recyklovat (a to je jen část z celkové produkce), se recykluje rozvlákněním. A to v zařízení, kterému se (překvapivě) říká rozvlákňovač. Nebo někdy také mill. Nějakých dvacet minut se papír máčí až vznikne kaše. Magnet z ní odstraní kovové sponky a následně se do této kaše čerpá vzduch, který separuje ostatní nečistoty a materiály. Jednou z nečistot, kterou bublinky z kaše odstraní, jsou barvy. Ano. I všechny barvy, které prezentace obsahuje. Ty se spolu s tiskařskými barvami z novin a časopisů nebo obalů z kaše odstraní. A co s nimi, že? Vzhledem k tomu, že barvy jsou různého složení, lze mluvit o odpadu takzvaně nebezpečném. Je třeba ho zlikvidovat. A to se děje spalováním.

Každý den vznikají na světě miliony PowerPointových prezentací. Ale vlastně i tiskových zpráv, reportů a kdovíčeho dalšího, co si lidstvo musí navzájem sdělit, lhostejno zdali to někoho zajímá. Jsou to tisíce tun papíru a hektolitry barev. Přitom skoro žádná firma nebo korporace ve svých plánech na udržitelnost, ochranu životního prostředí nebo rovnou na záchranu planety nezohledňuje design svých firemních tiskovin. Ano, je to detail. Ale v něm jsou ukrytí ďáblíci, kteří škodí, aniž bychom to zaregistrovali.

 

Autor: redakce TŘÍDĚNÍODPADU.CZ

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieRECYKLACE
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace