- Reklama -spot_img

Teplárna v Plzni odstoupila od smlouvy s dodavatelem spalovny

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Plzeňská teplárenská odstoupila od smlouvy s generálním dodavatelem spalovny komunálního odpadu, firmou ČKD Praha DIZ. Téměř hotovou stavbu za 2,1 miliardy korun dokončí a zprovozní vlastními silami se subdodavateli ČKD. Důvodem je to, že pražské strojírny mají vůči svým dodavatelům závazky po splatnosti a také to, že se ČKD Praha DIZ dostalo do platební neschopnosti, což vyplývá z platebních výměrů, které teplárna obdržela ve čtvrtek od finančního úřadu, řekli ČTK předseda představenstva Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela a právník firmy Robert Varga. Mluvčí ČKD věc odmítl komentovat.

Oznámení o odstoupení od smlouvy zašle dnes teplárna ČKD Praha DIZ i všem subdodavatelům, které plzeňská firma zná. Zároveň s nimi teplárna už tento týden bude jednat o pokračování spolupráce a o garancích dodávek. Představenstvo Plzeňské teplárenské schválilo odstoupení od smlouvy minulý pátek. Stoprocentně městská společnost o tom dnes informovala radu města, která je valnou hromadou podniku. „Rada jednomyslně postup představenstva schválila,“ řekl náměstek primátora Pavel Šindelář.

Hotové zařízení na energetické využití odpadu, za něž firma dosud zaplatila ČKD Praha DIZ 1,888 miliardy korun, začalo 20. dubna zpracovávat první tuny odpadků. Zkoušky mají ověřit projektované parametry, teplárna připravuje žádost o povolení zkušebního provozu. „Stavba je skutečně hotová, zařízení je velmi dobře technologicky zvládnuté,“ řekl Drápela. Nyní čeká spalovnu ještě přifázování turbíny.

ČKD Praha DIZ má podle Drápely závazky vůči subdodavatelům poslední čtyři nebo pět měsíců. „Předposlední platbu už jsme neposílali přímo na účet ČKD, ale přes vázané účty. S bankou jsme se dohodli, že 70 milionů už šlo přímo subdodavatelům ČKD,“ uvedl. S ČKD i bankou byla navíc teplárna od 5. května dohodnuta, že poslední platba zhruba 165 milionů Kč, která měla být zaplacena po předání díla začátkem července, přes účet ČKD jen proteče jeho subdodavatelům. Poté ale teplárna dostala informaci od pražského finančního úřadu, že už nesmí peníze posílat na účet ČKD, ale přímo na účet finančního úřadu.

„V této chvíli to nebudeme komentovat,“ řekl mluvčí ČKD GROUP Jan Rachota. Firma má podle něj málo informací a čeká na dopis od teplárny, který dnes plzeňská firma odeslala.

„Podle indicií od našich subdodavatelů odhadujeme, že v projektu mají subdodavatelé, kteří na stavbě pracovali a pracují, nezaplaceno 90 až 110 milionů korun,“ řekl Drápela. Předpokládá, že po ukončení smlouvy s ČKD teplárna tyto závazky „odkoupí nebo převezme a uhradí a doplatí“. „Zájmem naším i města je, aby každý, kdo na stavbě pracoval, dostal zaplaceno,“ uvedl.

Největšími subdodavateli ČKD jsou německé firmy Martin a Siemens, rakouský Zauner, Siemens a G-Team. Podle Drápely je to téměř 130 firem. „Stávalo se, že jsme na stavbě byli sami. Firmy přestaly dojíždět, protože nedostaly zaplaceno,“ uvedl. Zástupci teplárny se s nimi před čtyřmi měsíci sešli a garantovali jim, že peníze dostanou. „Věřily (firmy), že dostojíme závazkům, a stavba pokračovala,“ řekl Drápela.

Ve společnosti ČKD Praha DIZ, která se podílela na stavbě tunelu Blanka, zasahovala minulý čtvrtek protikorupční policie spolu s celníky a finanční správou. Firma patří miliardáři Petru Speychalovi, který je mimo jiné majitelem hokejové Sparty Praha. Podle iDnes.cz podala na firmu finanční správa zajišťovací příkaz. Její pracovníci tak mohou zadržet peníze nebo majetek ČKD Praha DIZ, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu.

Autor: ČTK

Zdroj: ceskenoviny.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace