- Reklama -spot_img

Spor o recyklační cíle v obalovém zákoně

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

V průběhu března by měl projít jednáním v Senátu návrh novely zákona o obalech, která stanoví recyklační cíle do roku 2015.

Cíle pro využití odpadů jsou v návrhu stejné, jako doposud, tedy na 55 %. Ministerstvo životního prostředí zvolilo tento kompromis, protože se čeká, že Evropská komise bude brzy revidovat evropskou obalovou směrnici. Tu bude nutno implementovat i do českého právního řádu, včetně recyklačních cílů. Dalším důvodem byla „nejistota ohledně vývoje hospodářství“, uvádí v tiskové zprávě ministerstvo.

DISKUSE KOLEM CÍLŮ

Kolem recyklačních cílů se strhla diskuse: Hnutí Duha ji označilo za snahu schválně brzdit recyklaci, protože navrhuje cíle, které už Česká republika dávno splnila.

Limity recyklace jsou však stanoveny v souladu s požadavky, které nám klade Evropská unie. A jejich případné zvýšení označil poslanec ODS Jan Zahradník za zbytečné a pro hospodářství nevhodné. Upozornil také, že výše limitů neovlivňuje přímo skutečné objemy recyklace.

Na svém webu dále komentoval situaci na trhu: „Problémem je skutečnost, že v roce 2012 byla situace na trhu druhotných surovin velmi příznivá a odbyt vytříděných odpadů velmi snadný. Přitom situace se může kdykoli poměrně razantně změnit, protože celý obor druhotných surovin trpí velmi výraznou cykličností. Poslední propad tohoto trhu nastal na přelomu roku 2008 a 2009, kdy se během zhruba dvou měsíců zcela propadla poptávka po vytříděných odpadech, a to nejen ve smyslu poklesu ceny, ale doslova došlo k nulovému odbytu, kdy nebylo možné odpady předat ke zpracování ani za nulovou cenu.“

POZMĚŇOVACÍ NÁVRH

Během projednávání v Poslanecké sněmovně byly na základě pozměňovacích návrhů limity upraveny a jejich platnost byla prodloužena až do roku 2016. „Je zřejmé, že ve srovnání se stavem v roce 2012 se limity navyšují a že nedochází k jejich změkčení,“ oponuje Jan Zahradník na svém webu zprávám v tisku. „Stejně matoucí je i závěr, že kvůli schváleným limitům obaly skončí na skládkách a ve spalovnách. Budou nadále recyklovány v takové míře, jak to umožní podmínky naší ekonomiky. Pokud chceme směřovat k vyspělým evropským zemím, nesmíme mařit konkurenceschopnost našeho průmyslu zaváděním zbytečně vysokých, eurohujerských limitů.“

 

NÁVRHY LIMITŮ RECYKLACE DO ROKU 2015, RESP. 2016 (V %)

Návrh Papír Sklo Plast Kovy Dřevo
Původní návrh MŽP (stejné od roku 2012) 70 70 27 50 15
Skutečné objemy recyklace podle statistik 89 81 67 69 30
Návrh Výboru pro životní prostředí (návrh ekologů) 80 80 50 60 20
Schválený pozměňovací návrh (do roku 2016) 75 75 45 55 15
Zdroj : http://odpady.ihned.cz
Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace