- Reklama -spot_img

Seminář CITES k osvětě nelegálního obchodu s ohroženými druhy

V pražské Sapě uspořádalo MŽP seminář CITES k osvětě vietnamské komunity o ochraně ohrožených druhů

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

V pražském kulturním a obchodní centru TTTM Sapa uspořádalo MŽP seminář ke zvýšení osvěty a povědomí vietnamské komunity žijící v ČR o obchodování s ohroženými druhy chráněnými CITES. Na akci dále participovaly Velvyslanectví Vietnamu, Česko-vietnamský vzdělávací institut, Ústav pro životní prostředí Univerzity Karlovy a Zoo Praha.

Nelegální obchod s ohroženými druhy – „wildlife crime“, který se významně podepisuje na vymírání vzácných druhů ve volné přírodě, patří spolu s nelegálním obchodem s drogami, zbraněmi a lidmi mezi globálně nejvýznamnější oblasti kriminality. V posledních letech se v ČR objevily mj. významné případy nelegálního obchodu, do kterých byli zapojeni i vietnamští občané žijící v ČR.

„Česká republika patří mezi významné země z hlediska obchodování s ohroženými druhy jako země konzumentská i tranzitní, a to i díky tradičně rozvinutému chovatelství např. plazů a papoušků či pěstitelství kaktusů. V posledních letech jsme zaznamenali významné případy nelegálního obchodu se slonovinou, nosorožčí rohovinou, tygřími kostmi a bujóny. Zároveň za poslední roky násobně vzrostlo množství tradiční asijské medicíny s obsahem exemplářů z ohrožených druhů, které bylo zabaveno při dovozu do České republiky bez povolení CITES (např. v roce 2020 to bylo přes 2800 balení tradiční asijské medicíny oproti cca 500 balení v roce 2016),“ zdůraznil na semináři náměstek pro ochranu přírody a krajiny MŽP Vladimír Dolejský.

Snahou semináře bylo zvýšit povědomí vietnamské komunity žijící v ČR o problematice obchodování s ohroženými druhy chráněnými úmluvou CITES a nelegálním obchodu s ohroženými druhy, aby docházelo k postupnému snížení poptávky po produktech z nelegálně obchodovaných exemplářů ohrožených druhů. Téma ochrany ohrožených druhů, regulace mezinárodního obchodu s nimi či potírání a prevence nelegálního obchodu s ohroženými druhy, které zastřešuje úmluva CITES, je vysoce aktuální jak pro Českou republiku, tak pro Vietnam, což obě země potvrdily uzavřením Deklarace o spolupráci při naplňování úmluvy CITES v roce 2015.

Na semináři zazněly přednášky odborníků z řad orgánů CITES, Ústavu pro životním prostředí UK v Praze a ZOO Praha k roli úmluvy CITES při ochraně ohrožených druhů, dopadu mezinárodního obchodu na populace ohrožených druhů ve volné přírodě, významných případech wildlife crime v ČR, obchodu s tradiční asijskou medicínou, kontrole obchodu z hlediska celního pohledu a praktických aspektech chovu ohrožených druhů atd.

Náměstek pro ochranu přírody a krajiny MŽP Vladimír Dolejský se spolu s 1. tajemníkem Velvyslanectví Vietnamu panem Nguyen Nhu Thuyem shodli na tom, že i v tomto citlivém tématu je zapotřebí pokračovat v osvětě a nadále prohlubovat vzájemnou spolupráci mezi ČR a Vietnamem.

Na záznam semináře se můžete podívat zde

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace