Ministerstvo životního prostředí komplikuje sběračům kovů obživu. Už pět měsíců nedostávají ve sběrnách peníze na ruku, chodí jim pouze na účet. A ministerstvo chystá další zpřísnění, sběrny mají být také vybaveny kamerami. To se ale nelíbí podnikatelům v oboru a ani opozici, která mluví o špehování lidí.
Ukrást okap nebo poklop od kanálu, donést ho do sběrny kovů a načerno si „přivydělat“ by od roku 2017 mělo být téměř nemožné. Ministr životního prostředí Richard Brabec předloží do konce července vládě návrhy, které sběrnám kovů podstatně zpřísní režim.
Jedním z nich je povinnost pro každou sběrnu instalovat kamerový systém. Ten by monitoroval všechny zákazníky, od nichž sběrny vykoupí kovy. A také by sledoval, co se s kovy od okamžiku jejich výkupu děje.
„Slibujeme si od toho další snížení kriminality související s výkupem kovů,“ plánuje ministr Brabec.
Sběrny by totiž záznam musely po určitou dobu archivovat a poskytnout policii. Jak dlouho budou muset sběrny záznamy archivovat, zatím ministerstvo nemá jasno.
„Příklad si však můžeme vzít ze Slovenska, kde je povinnost uchovávat záznam stanovena po dobu čtrnácti dnů,“ říká mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Právě Slovensko patří spolu s Českem podle ministra Brabce k zemím s největším množstvím sběren na počet obyvatel.
„Pro některé sběrny to může být likvidační,“ hrozí se předseda Svazu výkupců a zpracovatelů druhotných surovin Petr Miller. Pro menší sběrny by podle něj šlo o investici v řádu desetitisíců, pro větší i statisíců korun.
Nejde o jedinou změnu, kterou ministr plánuje. Informace o platbách za výkup kovů by měly být dostupné úřadům práce. „Jsou lidé, kteří berou sociální dávky, a přitom si vydělávají až 100 tisíc měsíčně na výkupu kovů. Tím, že systém není propojen, úředníci z evidence nezjistí, že tito lidé mají takovýto příjem,“ vysvětluje Brabec.
Zdroj: zpravy.idnes.cz
google_ad_client = „ca-pub-5394978431646475“;
google_ad_slot = „5202633143“;
google_ad_width = 728;
google_ad_height = 90;