- Reklama -spot_img

Řešení podle Evropské unie, jak zmírnit změny klimatu

Aktuálně

Eva Manté
Eva Manté
Pro kvalitní zpracování odpadů existují velké rozdíly mezi zeměmi. Recyklace by měla být společenské úsilí. Všichni bychom se měli podílet nejen na recyklaci, ale hlavně co nejvíce odpadu předcházet.

Zmírnění změn klimatu a jejich dopadů je pro Parlament dlouhodobě zásadní téma. Nabízíme přehled hlavních opatření, základní data a odkazy na další informace.

Udržet globální oteplování pod 2 ° C

Průměrná teplota na Zemi se od průmyslové revoluce výrazně zvýšila a poslední dekáda (2008–2017) byla nejteplejší v historii. Šestnáct ze sedmnácti nejteplejších let bylo zaznamenaných od roku 2000.

Měření služby Copernicus Climate Change Service ukazují, že rok 2018 byl v Evropě jedním ze tří vůbec nejteplejších od začátků měření. Většina důkazů naznačuje, že je to způsobeno nárůstem emisí skleníkových plynů produkovaných lidskou činností.

Průměrná globální teplota je dnes o 0,85 ° C vyšší než na konci 19. století. Vědci považují zvýšení o 2 ° C ve srovnání s úrovněmi před industrializací za práh s nebezpečnými a katastrofickými důsledky pro klima a životní prostředí.

Proto se mezinárodní společenství shoduje, že globální oteplování musí zůstat výrazně pod zvýšením o 2 ° C.

Proč je reakce EU důležitá?

Podle Evropské agentury pro životní prostředí je Evropská unie po Číně a USA třetím největším emitentem skleníkových plynů na světě. Evropský energetický sektor byl v roce 2015 zodpovědný za 78% emisí skleníkových plynů. Společná snaha o zmírňování je klíčová, protože změna klimatu ovlivňuje všechny země EU, i když ne všechny stejným způsobem.

Středomořský region může očekávat více teplotních extrémů a méně deště, zatímco země v kontinentálním regionu čelí vyššímu riziku povodní a lesních požárů.

V roce 2008 si dala EU cíl snížit tyto emise o 20 % ve srovnání s úrovněmi z roku 1990. Dá se říct, že jsme na dobré cestě: v roce 2015 množství emisí skleníkových plynů v EU pokleslo o 22% ve srovnání s úrovněmi v roce 1990.

Podívejte se na infografiku o změně klimatu v Evropě.

EU a mezinárodní politika v oblasti klimatu


EU je klíčovým hráčem v jednáních OSN o klimatu. V roce 2015 ratifikovala Pařížskou dohodu, první univerzální dohodu v boji proti změně klimatu. Jejím cílem je zmírnit změnu klimatu tím, že se nárůstu globální teploty udrží na 1,5 ° C ve srovnání s dobami před industrializací.

Podle Pařížské dohody se EU zavázala snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů nejméně o 40% pod úroveň z roku 1990. Pro dosažení tohoto cíle zavedla několik opatření.

Snižovat emise skleníkových plynů

EU zavedla různé typy mechanismů v závislosti na odvětví.

Aby se snížily emise z elektráren a průmyslu, zavedla EU unikátní systém obchodování s emisními povolenkami (ETS). Firmy musí nakupovat povolenky pro své zplodiny CO2, což je finančně motivuje, aby méně znečišťovaly. Tento systém pokrývá 45% celkových emisí skleníkových plynů v EU.

U ostatních odvětví bude dosaženo snížení prostřednictvím dohodnutých vnitrostátních stropů emisí, které se pro jednotlivé země vypočítají na základě hrubého domácího produktu na obyvatele.

Pokud jde o silniční dopravu, na začátku roku 2019 podpořil Evropský parlament právní předpisy na snížení emisí CO2 o 37,5% u nových automobilů, 31% u dodávek a 30% u nových nákladních vozidel do roku 2030.

EU chce také lépe využívat schopnosti lesů absorbovat CO2. V roce 2017 europoslanci hlasovali pro nařízení, které má předcházet odlesňování a změnám ve využívání půdy, které produkují emise.

Víc o cílech a opatřeních EU v omezování skleníkových plynů čtěte zde.

Co s naším hladem po energiích

Zajistit čisté a obnovitelné zdroje energie je další způsob, jak EU bojuje proti změně klimatu. Parlament přijal odpovídající strategii v roce 2018. Zaměřuje se na zvýšení podílu spotřebované obnovitelné energie na 32 % do roku 2030 a na podporu možností, aby lidé vyráběli vlastní zelenou energii.

Kromě toho chce Evropa do roku 2030 zlepšit energetickou účinnost o 32,5 % a přijala v tomto směru zákony týkající se budov a domácích spotřebičů.


Více o podpoře čistých energií čtěte zde
.


Financování EU v oblasti klimatu

Peníze na zmírňování změny klimatu a přizpůsobení se této změně jsou začleněny do hlavních evropských investičních programů. V letech 2014–2020 má jít nejméně 20% rozpočtu EU na opatření související s klimatem, včetně environmentálního akčního programu LIFE, který počítá s 3,4 miliardami eur.

Zdroj: europarl.europa.eu

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace