- Reklama -spot_img

Proběhla mezinárodní konference o životě bez odpadu

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

V pražském sálu NTK se uskutečnila první česká konference o Zero Waste, tedy bezodpadovém životním stylu a odstartovala tak sérii akcí s názvem Bezobalu o Zero Waste . 

V české premiéře na konferenci vystoupila světoznámá mesiáška Zero Waste, Bea Johnson a další řečníci, kteří se  tomuto tématu věnují v Česku. Díky přímému přenosu i záznamu, který je dostupný na webových stránkách akce, mají možnost akci shlédnout i ti, kdo se do vyprodaného konferenčního sálu nedostali.

Bea Johnson ještě před svým večerním vystoupením navštívila první český Zero Waste obchod, který na pražských Vinohradech provozuje organizace Bezobalu. Ve své přednášce pak převyprávěla pozoruhodný příběh své čtyřčlenné rodiny, se kterou od roku 2008 žije téměř bez odpadu. Vysvětlila, jakými kroky se jim podařilo zkrotit roční produkci odpadu natolik, že jej vměstnali do litrové zavařovací sklenice. Mluvila také o tom, jaké finanční, zdravotní i časové výhody jim tato cesta přinesla.

Bea_zero_waste.JPG

Pásmo českých řečníků zahájily proslovy tří protagonistů Zero Waste, kteří na svých příbězích v kostce ukázali, že žít bez odpadu lze i u nás. Za všechny jmenujme Tomáše Hajzlera, který se svou čtyřčlennou rodinou nastoupil na cestu minimalizace ekologické stopy domácnosti. Podobně jako Bea Johnson poukázal i na další výhody, které tato postupná změna životního stylu celé rodině přinesla – zdravější život a úsporu peněz i času, díky čemuž mají více společných zážitků a radosti.

Petr Hanzel z Bezobalu upozornil na příčinu problematického přístupu k odpadu, který v naší společnosti převládá: prostřednictvím vizuálně atraktivních fotografií ve své prezentaci poukázal na fenomén zúženého obzoru spotřebitele, který si odvykl vnímat příběh zboží a dopady svého tržního chování v širších souvislostech. Vysvětlil, jaký přínos má ke změně tohoto tržního chování trend Zero Waste obchodů, kterých v Evropě vznikají desítky ročně a v příštích letech se jejich počet rozšíří již na stovky. Nastínil také komunikační strategii a plány organizace Bezobalu, která usiluje o rozšíření povědomí o konceptu Zero Waste obchodů v Česku. „Ještě letos spustíme osvětovou a crowdfundingovou kampaň na obchod verze 2.0 s širším sortimentem. Při přípravě obchodu budeme čerpat z know-how nasbíraného v testovací prodejně verze 1.0, které chceme od roku 2017 šířit prostřednictvím manuálu, školení a konzultací pro vybrané zájemce o zprovoznění Zero Waste obchodů v regionech Česka.“ uvedl Hanzel.

V rámci této aktivity bude také Bezobalu spolupracovat s Beou Johnson na lokalizaci její aplikace Bulk, která celosvětově mapuje místa, kde lze nakoupit bez obalu a bez odpadu. Petr Hanzel také oznámil, že se Bezobalu podařilo zprostředkovat spolupráci mezi Beou Johnson a Tomášem a Petrou Hajzlerovými, jejichž vydavatelství Peoplecomm bude usilovat o český překlad a vydání světového bestselleru knihy Zero Waste Home.

Tomáš Sedláček na konferenci promluvil o zajímavých ekonomicko-filozofických souvislostech konzumního způsobu života naší společnosti. Představili se i řečníci z projektů Zachraň jídlo (téma předcházení plýtvání jídlem) a Kokoza (kompostování a zahradničení ve městě).

Záznam celé konference je dostupný v tlumočené verzi i se slidy prezentací na stránce www.zerowaste.bezobalu.org, a také na facebooku, kde jsou dostupné verze v původním znění v mobilní kvalitě. Na webu naleznete také další informace o řečnících konference i navazujících akcích v rámci Bezobalu o Zero Waste – praktických workshopech, na něž se můžete akreditovat, jejich programu a lektorech.

Zdroj: tisková zpráva

Zdroj: bio-info.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace