- Reklama -spot_img

Přechod na uhlíkově neutrální hospodářství v EU

Aktuálně

Eva Manté
Eva Manté
Pro kvalitní zpracování odpadů existují velké rozdíly mezi zeměmi. Recyklace by měla být společenské úsilí. Všichni bychom se měli podílet nejen na recyklaci, ale hlavně co nejvíce odpadu předcházet.
Investice v oblasti obnovitelných energií by měly Unii pomoci dosáhnout klimatické neutrality a vytvořit nová pracovní místa.   
Investice v oblasti obnovitelných energií by měly Unii pomoci dosáhnout klimatické neutrality a vytvořit nová pracovní místa. 

 

Poslanci ve středu podpořili Zelenou dohodu pro Evropu, zdůrazňují ale výzvy, včetně zajištění spravedlivé a inkluzivní transformace a vytyčení ambicióznějších přechodných cílů.

Evropský parlament prostřednictvím nelegislativního usnesení schváleného poměrem hlasů 482 (pro): 136 (proti): 95 (zdrželo se hlasování) oficiálně zareagoval na Zelenou dohodu pro Evropu, kterou poslancům představila během mimořádného prosincového plenárního zasedání EP, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Poslanci vítají Zelenou dohodu pro Evropu a podporují ambiciózní plán udržitelných investic, které by měly pomoci financovat přechod na uhlíkově neutrální hospodářství. Zároveň však poukazují na nutnost zajistit adekvátní prostředky pro mechanismus pro spravedlivou transformaci.

Rychlejší snižování emisí skleníkových plynů

Parlament požaduje, aby se unijní cíl redukce skleníkových plynů do roku 2030, aktuálně stanovený na 40 % úrovně roku 1990, zvýšil na 55 %. Komise avizovala záměr navrhnout zvýšení stanoveného cíle snižování emisí na 50 – 55 %.

Poslanci také prosazují zavedení dalšího přechodného cíle, a to pro rok 2040, který by měl Unii pomoci dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality. Tyto cíle by podle poslanců měly být schváleny v dostatečném časovém předstihu před listopadovou konferencí OSN o změně klimatu COP 26.

Parlament zároveň ve snaze zohlednit odlišné ambice třetích zemí v oblasti klimatu vyzval k přijetí mechanismu kompenzačních opatření na hranicích EU, která by v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO) zabraňovala úniku uhlíku.

Parlament se zavázal pozměnit všechny legislativní návrhy tak, aby byly v souladu s cíli Zelené dohody pro Evropu. Komise by podle poslanců měla předložit návrhy na změnu právních předpisů v oblasti klimatu a energetiky nejpozději do června 2021. Jejich součástí by mělo být zvýšení cílů v oblasti energetické účinnosti, jakož i zavedení závazných vnitrostátních cílů a zvýšení unijních cílů v oblasti obnovitelné energie, uvádí schválený text.

Prohlášení předsedy Výboru EP pro životní prostředí

„Parlament velkou většinou podpořil Zelenou dohodu pro Evropu navrženou Evropskou komisí a přivítal sladění všech politik Unie s jejími cíli. Zemědělství, obchod, správa ekonomických záležitostí a další oblasti politik EU musí být od nynějška vnímány a analyzovány v kontextu Zelené dohody,“ uvedl předseda Výboru EP pro životní prostředí (ENVI) Pascal Canfin (RE, FR).

Zdroj: tisková zpráva europarl.europa.eu

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace