Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/284501/virtual/www/domains/inodpady.cz/wp-content/plugins/og/includes/iworks/class-iworks-opengraph.php on line 331
- Reklama -spot_img

Do podzimu zmizí skládka shořelých pneumatik v Boru u Skutče

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Do podzimu by měla být odstraněna skládka shořelých pneumatik a dalšího odpadu v Boru u Skutče na Chrudimsku. Pardubický kraj na sanaci této ekologické zátěže získal dotaci téměř 20 milionů korun ze Státního fondu životního prostředí, další zhruba dva miliony korun doplatí ze svého rozpočtu. Lokalitu již kraj předal společnosti, která likvidaci zajistí, uvedl mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

V Boru u Skutče vypukl v roce 2011 požár úložiště pneumatik a gumového těsnění. Oba majitelé skládky zkrachovali a nezaplatili pokuty udělené Českou inspekcí životního prostředí. Zůstalo po nich téměř 3000 tun odpadu. Kromě pneumatik byly v Boru uloženy i obrazovky starých televizorů, stavební suť, komunální odpad a azbestové části střechy.

Do současné doby byla skládka odkrytá a volně přístupná veřejnosti. Popel obtěžuje okolí a z něho vylouhované látky ohrožují horninové prostředí a podzemní vody. Sanační práce by měly skončit v letních měsících.

Již dříve Pardubický kraj získal dotaci na likvidaci dalšího znečištění v regionu. V prosinci dokončil nejnaléhavější část sanace areálu bývalé společnosti Vitka Brněnec zhruba za milion korun. Během dvou dnů bylo odstraněno na 30 tun nebezpečných odpadů, které se nacházely v nezabezpečeném průmyslovém závodě. Dosáhnout toho, aby majitel Vitky odpady odvezl, se nedařilo, firma je v likvidaci. Celkovou sanaci bude muset zřejmě zajistit stát. V podniku za druhé světové války Oskar Schindler, známý z filmu Schindlerův seznam, zaměstnával židovské pracovníky převezené z Polska. Zachránil tak před smrtí více než 1000 lidí. Areál v únoru koupila v dražbě developerská firma.

Zdroj: http://www.enviweb.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace