Odbory polské státní firmy PGE, která provozuje kontroverzní důl Turów na česko-německo-polských hranicích, podaly oficiální stížnost k Evropské komisi na postup české vlády, protože svými aktivitami údajně porušuje evropskou legislativu a lidská práva. Podle odborářů je jednání české vlády “hanebné”. Ministr zahraničí Tomáš Petříček a ministr životního prostředí Richard Brabec považují stejně jako Greenpeace současnou těžbu v dole Turów, která krade vodu lidem na Liberecku, za ilegální a česká vláda kvůli tomu podala v únoru žalobu k Soudnímu dvoru EU a žádá vydání předběžného opatření, které by těžbu zastavilo. Podle zdrojů Greenpeace by mohl soud o předběžném opatření rozhodnout už v následujících týdnech.
Informace o stížnosti zveřejnily odbory v situaci, kdy probíhá protest polské pobočky Greenpeace proti plánům PGE prodloužit stávající těžbu v dole Turów až do roku 2044. Aktivistky a aktivisté Greenpeace včera obsadili rypadlo přímo v dole a vyvěsili na něm výsměšný transparent s nápisem “Klimatická krize? Na**at” s logy PGE a ministerstva energetiky, během dneška postupně slézají dolů. Další lidé dnes protestují před budovou ministerstva energetiky ve Varšavě. Organizace Greenpeace spustila stránky act.gp/napispolsku, s jejíž pomocí mohou lidé napsat polskému ministrovi klimatu a životního prostředí Michalu Kurtykovi, aby další prodloužení těžby nepovolil.
Protest před ministerstvem energetiky. (c) Greenpeace – Krzysztof Pacholak
Ve stížnosti odbory odmítají, že by důl Turów způsoboval ztrátu vody na českém území, přestože to dokazují opakované vědecké studie, například nedávné měření České geologické služby. Podle ní hladina spodní vody nadále klesá, přestože firma PGE postavila kvůli ztrátě vody antifiltrační stěnu, která má vodu na české straně hranice zadržet. Kromě Česka si odbory stěžují i na německé úřady. Chtějí se tak bránit proti diskriminaci ze strany Evropské unie a diktátu unijních hodnostářů. Naopak podle vyjádření Evropské komise k česko-polskému sporu z prosince minulého roku přitom firma a polské úřady při schvalování současné těžby porušily evropskou legislativu dokonce několikrát a česká strana má plné právo Polsko žalovat.
Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace, říká:
“Obáváme se, že firma PGE drží v současnosti místní lidi a své zaměstnance jako rukojmí svých plánů. Firma chce těžit uhlí až do roku 2044, čímž ovšem znemožní celému regionu čerpat evropské peníze z Fondu spravedlivé transformace. Místo toho, aby odbory PGE požadovaly transformaci energetiky a záruky pro zaměstnance, že jejich pracovní místa budou zajištěna i v budoucnu, stěžují si na Česko a Německo, které jsou poškozovány pokračující těžbou v dole Turów. Fakt, že lidé a krajina v českém příhraničí ztrácí vodu, firma PGE a polské úřady navíc dlouhodobě ignorují či zpochybňují.”
Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.