- Reklama -spot_img

Obchodní příležitosti pro české společnosti v Uzbekistánu

Uzbekistán je příležitostí pro české firmy, které se zabývají těžbou a zpracováním nerostných surovin

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Příležitosti pro české společnosti v sektoru průzkumu, těžby a zpracování nerostných surovin, ropy a zemního plynu v Uzbekistánu. Téma videosemináře, který uspořádalo MPO ve spolupráci s velvyslanectvím Republiky Uzbekistán v Berlíně, a kterého se mimo jiné účastnili zástupci osmi českých firem.

Zástupci české strany prezentovali možnosti budoucí spolupráce v ekonomické a obchodní oblasti s Uzbekistánem. Uzbecká strana pozvala české firmy do připravovaných veřejných soutěží v sektoru průzkumu, těžbě a zpracování nerostných surovin. Informace o veřejných soutěžích jsou na webu https://www.chamber.uz/en/tenders/uzbekistan.

Českou delegaci vedl náměstek pro průmysl a stavebnictví Eduard Muřický, zúčastnili se i představitelé firem DSP Přerov, ENELEX, EUTIT, FERRIT, GET, PSP ENGINEERING,  TRANSROLL, ZAM-SERVIS, asociace Česká dobývací technika a ČSOK (Česko – středoasijská obchodní komora). Za uzbeckou stranu se videosemináře zúčastnili zástupci Státního výboru geologie a nerostných surovin Republiky Uzbekistán, Ministerstva investic a zahraničního obchodu Republiky Uzbekistán, zástupci velvyslanectví Uzbekistánu pro ČR se sídlem v Berlíně, Obchodní a průmyslové komory Uzbekistánu a představitelé podnikatelského a průmyslového sektoru Republiky Uzbekistán.

Z hlediska vývozu Uzbekistán zaujímá v českém vývozu 66. místo a v českém dovozu 101. místo. Ve vzájemné obchodní výměně ČR – Uzbekistán dominují kotle, stroje a mechanická zařízení, vozidla a další dopravní prostředky. Mezi dovozní položky se řadí drahé kovy, paliva, oleje apod.

Ekonomika Uzbekistánu je relativně stabilní, rostla i v nepříznivých podmínkách ekonomické krize v postsovětské Střední Asii. Podle dat Světové banky je Uzbekistán jednou z pouze 11 zemí světa, jejichž HDP za posledních 20 let stabilně rostl v průměru o nejméně 5 % ročně. Ekonomika stojí na těžbě nerostných surovin, zejména zlata, ropy a zemního plynu a zemědělství s převahou pěstování bavlny.

Po Kazachstánu je Uzbekistán druhým největším obchodním partnerem ČR v regionu Střední Asie. Saldo vzájemného obchodu je od r. 2005 vždy pozitivní. V roce 2018 došlo, ve srovnání s předchozím rokem, k určitému propadu jak českého exportu, tak i vzájemné obchodní výměny.

Další informace k Uzbekistánu:

https://www.businessinfo.cz/navody/uzbekistan-zakladni-charakteristika-teritoria-ekonomicky-prehled/

https://www.businessinfo.cz/navody/uzbekistan-obchodni-a-ekonomicka-spoluprace-s-cr/

https://www.businessinfo.cz/navody/uzbekistan-zakladni-podminky-pro-uplatneni-ceskeho-zbozi-na-trhu/

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieBYZNYS
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace