- Reklama -spot_img

O nekvalitně vytříděné plastové odpady nemá nikdo zájem a evropská recyklace zaznamenává potíže.

Aktuálně

Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

Nedávné a nekompromisní rozhodnutí Číny, zakázat dovoz odpadu z plastických hmot vyvolalo na trzích s odpady a surovinami hluboké potíže, tak uvádí společnost Plastics Recycling Europe (PRE).

Čínské ministerstvo životního prostředí navrhuje snížit prahovou hodnotu pro kontaminující látky v balicích plastového odpadu a materiálech. Tedy plastový odpad nelze přijmout v případě vyšší kontaminace jiným znečištěním, aby mohl být řádně předán k recyklaci. Hranice byla nastavena na max. 0,3 procenta nečistot do konce tohoto roku.

Balíky smíšeného plastového odpadu, který se dříve vozil do Číny.

To podle PRE poškodilo evropské systémy nakládání s odpady, které pracovali na úpravě nebo zpracování odpadů s nízkou kvalitou plastů určených k recyklaci.

V současné době je trh nadměrně zásobován nízkými vlastnostmi plastového odpadu, kvůli čínskému omezení na dovoz nekvalitně vytříděných plastových odpadů.

Čína má zájem už pouze o kvalitně vytříděné odpady a nechce přijmout žádné menší ústupky v kvalitě dovážených odpadů k vlastní recyklaci.

PRE si dále stěžuje, že je to nespravedlivé z hlediska ekonomických, sociálních a environmentálních důsledků na celý evropský systém nakládání s odpady.

PRE se také domnívá, že přebytek nekvalitních plastových odpadů, není v Evropské unii zcela zpracováván nebo využíván k recyklaci, protože nesplňuje požadavky na kvalitu evropských recyklátorů.

Balíky vytříděného plastového odpadu, který za těchto podmínek již do ČÍny nelze dodávat.

Tahle prudká změna tržních podmínek demonstruje naléhavost, potřebnou k realizaci skutečného a udržitelného trhu s odpadem v Evropě, jak uvádí zástupce PRE ve svém prohlášení.

Organizace také vyzvala k změnám v návrhu recyklace, sběru a třídění odpadu za účelem jeho zvýšení kvality.

Kritika byla už slyšet pře mnoha lety. Různé organizace, ale i samotní recyklátoři apelovali, že kvalita upravených odpadů se velice liší podle poptávky, nebo místa určení. Nyní nastal stav nouze, tedy problém EU, která není schopna zacházet s těmito zvýšenými normami na kvalitu upraveného odpadu k jeho recyklaci.

Organizace vyzvala průmysl, tvůrce politik a společnost, aby naléhavě přinesly společné řešení ke stolu, aby zlepšily návrhy recyklace, harmonizovaný sběr a investice do účinných třídících center s cílem zvýšit kapacitu recyklace EU.

Zdroje: plasticsnews.com

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

2 KOMENTÁŘE

  1. No konečně by se Evropa ale hlavně Česká republika měla zamyslet jak s odpadem zacházet lépe,bylo by dobré aby se úředníci rozběhli po recyklačních firmách a nechali si poradit jak to udělat aby to mělo konečně smysl nejenom z hlediska životního prostředí ale také ekonomiky.Podpora malých recyklačních firem v regionu by byla asi na místě.

  2. No konečně by se Evropa ale hlavně Česká republika měla zamyslet jak s odpadem zacházet lépe,bylo by dobré aby se úředníci rozběhli po recyklačních firmách a nechali si poradit jak to udělat aby to mělo konečně smysl nejenom z hlediska životního prostředí ale také ekonomiky.Podpora malých recyklačních firem v regionu by byla asi na místě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace