Orlová – V šesti obcích Moravskoslezského kraje začala platit vyhláška, která zakazuje lidem prodávat šrot v soukromých sběrnách. Pod hrozbou pokuty až třicet tisíc korun ho mohou pouze zdarma odevzdávat ve sběrných dvorech. Postihy hrozí i provozovatelům sběren, které budou dál kovový odpad od soukromníků vykupovat. Představitelé Bohumína, Karviné, Orlové, Dolní Lutyně, Havířova a Rychvaldu, kteří tak chtějí bojovat proti krádežím kovů, se ale shodli, že zpočátku nebudou nedodržování vyhlášky pokutovat. Na některých místech tak bylo dnes vše při starém.
Strážníci z Orlové dnes vyrazili na kontrolu dvou sběren, které jsou ve městě kousek od sebe. Sotva městská policie odjela, začali přicházet sběrači kovů s naloženými vozíky. „Nekrademe, máme to z bouraček,“ řekl České televizi jeden z nich. Podle zaměstnance sběrny Josefa Čopáka přivezli trubky ze starých zahrad. O platnosti a zákonnosti vyhlášky má pochybnosti, podobně jako provozovatelé dalších sběren v čele s šéfy Svazu průmyslu druhotných surovin. Zvažují i žaloby na obce, které ji budou prosazovat. Ředitel svazu Petr Šulc považuje jejich snahy za protiústavní. „Postihnou hlavně poctivé lidi, po kterých není možné žádat, aby se zdarma zbavovali majetku – legálně nabytého kovového materiálu,“ vysvětloval Šulc.
Jestli vyhláška skutečně dopadne na zloděje kovů a šéfy sběren, kteří vykupovali zjevně ukradený materiál, není vůbec jisté už proto, že její platnost je lokálně omezena. Obce se shodly, že se pokut zatím zdrží, budou lidem jen domlouvat a upozorňovat je na změnu pravidel. „Budeme teď častěji hlídkovat, jestli lidé vyhlášku respektují. Je na konkrétním strážníkovi, zda její porušení bude řešit domluvou,“ naznačil zástupce velitele Městské policie Orlová Roman Galia.
-
Postihy zatím neplánuje ani Bohumín, ve kterém se vyhláška zrodila. Radnice čeká, jestli obcím pomůže v boji proti sběračům kovů stát. Především zavedení bezhotovostního výkupu, které slíbil ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO, by mohlo zbavit zloděje kovů po celé republice hlavní motivace – peněz na ruku. Vyhláška ale teprve vzniká. Úřad nemá například jasno, jakou formou by měli lidé dostat zaplaceno – zda na účet, nebo třeba formou složenky. Podle ministerstva by mohla začít platit od jara.
„Ministr životního prostředí řekl, že zavede pro sběrny bezhotovostní platební styk a zpřísní kontroly. Zatím nedodržel ani ten první krok,“ konstatoval starosta Bohumína a senátor Petr Vícha z ČSSD, který je proto rozhodnut bojovat proti sběračům alespoň ve svém městě. Bohumín a další města opakovaně upozorňují na milionové škody i případy obecného ohrožení, které mají zloději kovů na svědomí.
Naopak všechny obce mají od ledna povinnost vedle třídění skla, papíru, plastů zajistit i separaci bioodpadu a kovů. Svaz měst a obcí vyhlášku kritizuje jako nedomyšlenou. Zatímco ve většině sběren v zemi ještě dostávají lidé za staré železo hotovost, do sběrného dvora ho mají nosit zadarmo. „Připadá nám, že to krádežím nezabrání. Naopak přibude další místo, kde se budou kovy krást,“ míní předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek z ODS.
kde se budou kovy krást,“ míní předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek z ODS.