Ministerstvo posílá na vládu kritizovaný návrh zákona o odpadech. Nová pravidla pro nakládání s odpady pro občany, obce i firmy navrhuje nový zákon o odpadech. Jeho věcný záměr představí ve středu vládě ministerstvo životního prostředí (MŽP). Cílem je podle návrhu zásadně omezit skládkování komunálního odpadu. Zákon má však mnoho kritiků. Firmy podnikající v odpadech se obávají vysokých poplatků za skládkování, podle ekologů zase věcný záměr neobsahuje opatření pro zvýšení recyklace. Obce kritizují nedořešenou situaci u výkupen a sběren.
Současný odpadový zákon by měly nahradit dva nové předpisy: zákon o odpadech a zákon o výrobcích s ukončenou životností. Nový zákon má naplnit i požadavky Bruselu, čeští odborníci po něm volali už několik let.
Podle zákona budou mít firmy povinnost pojistit zařízení pro nakládání s odpady kvůli ochraně životního prostředí, aby po zaniklé firmě nezbyl odpad a likvidace nezůstala na státu. Obec se bude účastnit všech řízení o povolení provozu odpadových zařízení, doposud to mohla u sběru a výkupu. Krajské a obecní úřady získají větší kontrolní a sankční pravomoci.
Zákaz skládkování
Jedním z cílů zákona je připravit se do roku 2024 na zákaz skládkování. „Patříme k zemím s nejnižším poplatkem za skládkování v celé EU a jsme skládkovací velmocí,“ řekl ČTK ředitel odboru odpadů Jaromír Manhart. Věcný záměr podle něj neupravuje poplatek za odpady od občanů, počítá ale s budoucím postupným zvyšováním poplatku za skládkování tuny odpadu, který platí obce. O výši se bude ještě diskutovat. Správcem poplatku za ukládání odpadů na skládky má být nově Státní fond životního prostředí.
Ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka si myslí, že zdražení skládkovacích poplatků postihne občany i firmy. Zda se toto zvýšení promítne do místního poplatku za svoz odpadu, je na politickém rozhodnutí každého ze starostů, odpověděla mluvčí MŽP Petra Roubíčková.
Spalování odpadů
Podle Havelky navíc změny směřují k podpoře nových spaloven odpadů, což tvrdí i ekologové. Podle MŽP má zvýšení poplatku pouze znevýhodnit skládkování vůči jiným způsobům využívání odpadu a motivovat občany ke třídění. Expert Hnutí Duha Ivo Kropáček poukazuje na to, že je spalování směsných komunálních odpadů osvobozeno od poplatku, zatímco skládkování je zpoplatněno. O poplatku za spalování se zatím podle MŽP neuvažuje.
„Zákon navíc stanovil cíle recyklace pro rok 2020 na nejnižší míru na zhruba 35 procent,“ uvedl Kropáček. MŽP se brání, že cíl je plně v souladu s evropskou směrnicí o odpadech. Svaz měst a obcí kritizuje i nedořešenou situaci výkupen a sběren, podle starosty Velkého Oseku Pavla Drahovzala to negativně ovlivňuje nakládání s odpady v obcích, hlavně u tříděného odpadu. Nevyjasněné je podle něj podporování energetického využití odpadů.
Věcný záměr také upravuje výběr poplatku obcí za komunální odpady od občanů, podle MŽP budou mít obce větší možnost si poplatky nastavit včetně různých úlev. Původci komunálního odpadu zapojeni do obecního systému budou osvobozeni od povinnosti vést průběžnou evidenci. Ulevit se má také devíti tisícům drobných živnostníků, kteří nebudou muset hlásit nebezpečné odpady. Jejich limit se zvýší ze 100 kilogramů na 600 kilogramů.
Autor: ČTK
Zdroj: denik.cz