- Reklama -spot_img

Největší skládka pneumatik v Evropě je v plamenech

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Nedaleko Madridu hoří obří skládka pneumatik, která je podle deníku El Mundo největší svého druhu v Evropě. Vláda autonomního regionu Kastilie-La Mancha zvýšila stupeň pohotovosti na číslo dva, což mimo jiné znamená, že k případnému nasazení je připravena i armáda.

Požár vypukl asi dvě hodiny po půlnoci u města Seseňa, které leží asi 30 kilometrů od španělské metropole. Fotky na sociálních sítích dokládají, že obrovský mrak černého kouře je vidět i z Madridu. Požár se rychle rozšířil kvůli větru. Na místě zasahuje více než desítka hasičských sborů, do hašení jsou zapojeny i vrtulníky s obřími zásobníky vody.

Fotogalerie

Úřady doporučily lidem v okolí zavřít okna a kardiaci by neměli vycházet z domu. Školy ve městě Seseňa zůstaly zavřené. Podle předsedy regionální vlády Kastilie-La Mancha Emiliana Garcíi-Page je na skládce asi pět milionů pneumatik, takže likvidace požáru může trvat i několik dní.

Požár zřejmě někdo založil

Podle starosty města Seseňa Carlose Velázqueze vše nasvědčuje tomu, požár byl založen úmyslně, protože v posledních dnech i celou páteční noc pršelo a ohnisko se nacházelo na kraji skládky.

Podle španělských médií hořelo dopoledne asi 40 procent skládky, po poledni list El Mundo napsal, že shořelo 80 procent z asi 117 000 metrů čtverečních skládky. Na ní je asi 100 000 tun pneumatik.

Skládku provozovala původně firma Disfilt, která se podle rejstříku zaměřovala na výrobu a recyklaci pneumatik. V roce 2003 soud skládku zakázal kvůli ekologickým předpisům. Od té doby dostala firma řadu pokut a její majitel byl v roce 2009 odsouzen na tři měsíce do vězení.

Podle ekologů může mít páteční požár vážné důsledky pro životní prostředí i pro zdraví lidí. I po uhašení ohně zůstanou v ovzduší po nějakou dobu karcinogenní mikročástice a záleží na počasí, kam a jak rychle se rozšíří.

Autoři: ČTK, iDNES.cz

Zdroj: zpravy.idnes.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace