- Reklama -spot_img

Metoda využití biomasy s technologií termochemické recyklace

Udržitelné plasty se díky novým technologiím stávají skutečností

Aktuálně

Linda Kratochvílová
Linda Kratochvílováhttps://newsman.cz/
Nabízíme profesionální zpracování odborných článků se zpětnými odkazy v našem tematickém magazínu. Kvalitně zpracovaný článek je efektivním nástrojem k prezentaci vašeho nového nebo zaběhnutého projektu, produktu nebo služby.

Skupina BASF, která na počátku 20. století stála u kolébky plastů, posouvá jejich produkci směrem k udržitelnosti. Díky unikátní technologii využití biomasy a termochemické recyklaci BASF uvádí na trh produkty, které pomohou naplnit cíle Zelené dohody pro Evropu.

„V uplynulém století přispěly polymery k pokroku v řadě odvětví, a tím i ke zvýšení kvality života. Jejich úspěch, užitná hodnota a často nezastupitelnost se však ukazují jako globální výzva s ohledem na ekologický rozměr jejich produkce a hlavně likvidace. BASF proto přichází s praktickými inovacemi, které budoucnost plastů ukotví do schématu cirkulární ekonomiky. Vzhledem k přítomnosti plastů v nespočtu průmyslových produktů přinesou tyto novinky pákový efekt v rámci celého dodavatelského řetězce,“ vysvětluje Filip Dvořák, generální ředitel společnosti BASF spol. s r.o. v České republice.

Pokrok v oblasti ekologie se neděje na úkor kvality

Při výrobě chemických látek přidává BASF alternativu fosilních zdrojů v podobě obnovitelné nebo chemicky recyklované suroviny hned na začátku hodnotového řetězce. V praxi tím aplikuje univerzální a již dříve certifikovanou metodu biomass balance approach, jež zaručuje zachování složení i kvality produktu při zásadním snížení jeho uhlíkové stopy.

Rovnovážná metoda využití biomasy se skvěle doplňuje s technologií termochemické recyklace, rozvíjenou v rámci projektu ChemCycling™. Ta je plně komplementární s recyklací mechanickou, zatím jedinou zákonem uznanou metodou pro opětovné využití plastů.

Výsledkem udržitelného přístupu BASF jsou dvě produktové řady: BMB, která zahrnuje výrobky na bázi obnovitelných surovin, a Ccycled™ na bázi recyklátu. Ultimátní cíl těchto i dalších inovací BASF spočívá v naplnění vize bezemisní a cirkulární ekonomiky.

Andreas Kicherer, Sustainability Strategy, with a bottle of pyrolysis oil recovered from plastic waste.BASF’s ChemCycling project focuses on recycling plastic waste in chemical production rather than disposing of it. Plastic waste is converted into new raw materials by thermo-chemical processes and fed into the BASF Verbund in place of fossil resources. The resulting new chemical products have the same quality as products from fossil raw materials.

Změkčovadla z alternativních surovin pro průmysl PVC

Portfolio BASF rozšiřují nová změkčovadla s podílem recyklátu. Při podstatně nižší uhlíkové stopě zůstávají jejich technické vlastnosti oproti konvenčním změkčovadlům nezměněny. BASF tak zákazníkům umožňuje snadno přejít na látku nové generace či vyrábět zvláštní nízkoemisní produktové řady.

Změkčovadla se používají v mnoha různých aplikacích, mj. ve fóliích, izolacích pro kabely a potrubí, nátěrech, podlahách, hadicích, ale také v hračkách nebo ve sportovním vybavení. Výrobkům z PVC poskytují flexibilitu a zároveň nabízejí ochranu před povětrnostními vlivy a teplotou, čímž pomáhají udržovat funkčnost výrobků.

Změkčovadla na bázi biomasy uvádí BASF na trh pod názvy Hexamoll® DINCH BMB, Palatinol® N BMB, Palatinol® 10-P BMB a Plastomoll® DOA BMB. Namísto fosilních zdrojů obsahují bionaftu či bioplyn, jež se získávají z organického odpadu nebo rostlinných olejů. Předností změkčovadla s označením Hexamoll® DINCH Ccycled™ je kromě podílu recyklátu i nulový obsah ftalátů.

Cirkulární styren se uplatní v pneumatikách i potravinových obalech

Společnosti Trinseo a BASF rozvinou své aktivity v oblasti výroby styrenu na bázi recyklátu. Trinseo již dříve začalo odebírat styren na bázi biomasy – nyní jeho udržitelnou nabídku doplní styren z cirkulární produktové řady Ccycled™.

Trinseo aktuálně přebírá první dodávky styrenu s podílem recyklátu. Uplatní jej při výrobě polystyrenu a styren-butadienového kaučuku. Zatímco polystyren nachází využití v baleních potravin či zařízení, kaučuk dodává Trinseo výrobcům pneumatik.

The collaboration is part of BASF’s ChemCyclingTM project which focusses on chemically reprocessing post-consumer plastic waste on an industrial scale. The pyrolysis oil is fed into the BASF Verbund in Ludwigshafen, thereby replacing fossil resources. The share of recycled raw material is allocated to certain products manufactured in the Verbund by using a third-party audited mass balance approach. The products which carry the name suffix “CcycledTM” have the exact same properties as those manufactured from fossil feedstock. Customers can therefore further process them in the same way as conventionally manufactured products and use them in applications with high demands regarding quality and performance, such as automotive parts.

Pilotní projekt vytyčí směr lepší recyklaci plastů

S přispěním společností REMONDIS a Quantafuel investuje BASF do pyrolýzního závodu na zpracování plastového odpadu. Společný pilotní projekt má poskytnout odpověď na problém nakládání s nerecyklovaným podílem plastového odpadu, jehož roční produkce dosahuje jen v Evropě téměř 20 milionů metrických tun.

„Ve srovnání s tímto číslem se může zdát náš cíl od roku 2025 zpracovat 250 tisíc metrických tun recyklovaných surovin ročně relativně nízký,“ uvádí Filip Dvořák. „Potenciál projektu je však výrazně větší. Podaří-li se totiž správně nastavit legislativní rámec, který již neodpovídá stádiu, v němž se nachází chemický průmysl, budeme schopni zpracovat vyšší objemy.“

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieRECYKLACE
ZdrojBASF
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace