- Reklama -spot_img

Konec skládek. Praha všechny odpadky spálí

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Praha – Hlavní město Praha počítá s rozšířením kapacity spalovny odpadů v Malešicích ze současných 314 tisíc až na 530 tisíc tun. Naopak ukládání směsných komunálních odpadů na skládky má do osmi let klesnout na nulu.

Vyplývá to z textu již schváleného plánu odpadového hospodářství hlavního města Prahy do roku 2025, který má redakce Dotyku Byznys k dispozici.

Praha – stejně jako většina krajů – tak vyslyšela volání ministerstva životní rozvoj, které pod vedením Richarda Brabce usiluje o přesměrování nevytříděného komunálního odpadu ze skládek do spaloven. Otázkou je, zda nová zařízení budou mít dost paliva.

V příštím desetiletí proto může vypuknout „odpadová válka“ mezi hlavním městem a Středočeským krajem, který počítá s výstavbou velkokapacitní spalovny s kapacitou 400 tisíc tun ročně v areálu mělnické elektrárny.

Revoluce na trhu s odpady má přijít v roce 2024, od kdy chce ministerstvo životního prostředí zakázat skládkování komunálního odpadu. Přitom ještě v předminulém roce skončila v Česku na skládkách polovina z celkového množství.

Časovaná ekologická bomba

Podle vyjádření ministerstva je skládkování v 21. století přežitek. „Navíc jsou skládky časovanou ekologickou bombou. Negativně přispívají ke klimatickým změnám a za třicet nebo čtyřicet let mohou způsobovat úniky závadných látek do půdy i podzemních vod,“ tvrdí ředitel odboru odpadů na MŽP Jaromír Manhart.

Proti ministerským plánům se však vytvořila početná skupina odpůrců, do které patří jak ekologické organizace, tak i odpadářské společnosti a podniky zabývající se recyklací použitých materiálů. Podle odpůrců je i spalování odpadů přežitek a stát by měl usilovat o co nejvyšší podíl recyklace opětovně použitelných materiálů z popelnic a kontejnerů.

Malešická spalovna loni zpracovala celkem 314 tisíc tun odpadu, zároveň se tam ale vyrobilo teplo a světlo pro 20 tisíc pražských domácností. Právě domácnosti v hlavním městě za rok vyprodukují 247 tisíc tun směsného komunálního odpadu, z toho v Malešicích skončí 243 597 tun a na skládky putuje 3637 tun.

Špatné nakládání s bioodpadem

Podle spoluzakladatelky spolku Kokoza Lucie Matouškové, která se zabývá kompostováním a pěstováním ve městě, je v této otázce aktuálně největším nedostatkem nakládání s bioodpadem. „Místo toho, aby se lépe využil, zbytečně se hází do směsného odpadu. Až čtyřicet procent z objemu našeho odpadkového koše tvoří bioodpad,“ tvrdí.

Matoušková by proto uvítala plošné řešení ve formě dostatečného množství kontejnerů na bioodpad, zároveň by prý mělo město více podporovat domácí a komunitní kompostování.

Zdroj: http://prazsky.denik.cz/

 

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace