- Reklama -spot_img

Kolínská nemocnice zpracovává odpady unikátní technologií

Unikátní technologie v ČR: Kolínská nemocnice zpracovává odpad jako NATO

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Společnost Ventos, která je součástí strojírenské skupiny SkyLimit a zaměřuje se na zpětné získávání tepla, jako první v České republice instalovala jedinečné řešení na zpracování infikovaného i běžného komunálního odpadu Converter.

Bezemisní technologie, kterou mimo jiné využívají složky armád Severoatlantické aliance (NATO), zcela eliminuje riziko přepravy nebezpečného nebo kontaminovaného odpadu například z nemocnic. Jako první v České republice začala na počátku roku 2021 jednotky Converter využívat okresní nemocnice v Kolíně, pro niž celkové technické řešení realizovala společnost Ventos Energy Solutions. Druhou instalaci v ČR firma dokončila na konci června 2021. Jednalo se o velkokapacitní jednotku H2000.

„Pandemie COVID-19 s sebou bohužel přinesla i výrazné navýšení objemu kontaminovaného odpadu nejen ze zdravotnických zařízení. Tento odpad je následně převážen mnoho kilometrů do spalovny nebo na skládku, což představuje riziko pro všechny články přepravního řetězce. Řešení Converter toto riziko zcela eliminuje, protože odpad je dekontaminován přímo v místě jeho vzniku,“ popisuje Leoš Grelich, obchodní ředitel společnosti Ventos Energy Solutions.

Z injekčních stříkaček je neškodný prášek

Světová technologie, která doposud nebyla v ČR použita, byla před spuštěním do ostrého provozu testována v laboratořích Vysokého učení technického v Brně (VUT). Kromě zdravotnických zařízení je využitelná také pro zpracování směsného komunálního odpadu nebo vytříděných obalů.

Nebezpečný odpad, včetně například chirurgických nůžek nebo použitých injekčních stříkaček, je nejprve rozdrcen a zbaven ostrosti a následně je párou při teplotě převyšující 150 °C dekontaminován a zbaven infekčnosti. Výstupem se suchý recyklát o výrazně nižší hmotnosti a objemu, který je následně druhotně využit jako alternativní palivo. Tento suchý odpad lze navíc déle skladovat a je možné jej narozdíl od nebezpečného odpadu odvážet běžnými nákladními vozidly.

„Nemocnice v Kolíně produkuje průměrně 170 tun infekčního odpadu ročně. Před využitím Converteru byl odpad odvážen speciálními nákladními vozidly do 130 km vzdálené lokality k dekontaminaci. Ročně tak nemocnice díky nové technologii ušetří přes 25 000 najetých kilometrů a 15 tun CO2,“ dodává Leoš Grelich.

Projekt instalace nové technologie zpracování nebezpečného odpadu v Okresní nemocnici Kolín byl spolufinancován z fondů Evropské unie, prostřednictvím Státního fondu životního prostředí.

  

Ventos Energy Solutions

Společnost založili manželé Hankovi v roce 1993. Původně se firma zabývala projekční a inženýrskou činností, později začala projekty v oblasti vzduchotechniky a klimatizace i sama realizovat. Postupně se pustila i do oboru vytápění a zpětného získávání tepla. Nyní zaměstnává na 150 lidí, má vývojové oddělení a na to navazující prototypové a montážní dílny. V současnosti tak nabízí komplexní služby pro řešení požadavků zákazníka v oblasti strojní výroby. V roce 2018 se společnost stala součástí české strojírenské skupiny SkyLimit Industry.

Skylimit Industry

SkyLimit Industry SICAV a.s., je fondem kvalifikovaných investorů dle zákona č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech, jeho akcionářem se může stát výhradně kvalifikovaný investor dle paragrafu 272 tohoto zákona. Správce upozorňuje investory, že hodnota investice do fondu může klesat i stoupat a návratnost původně investované částky není zaručena. Výkonnost fondu v předchozích obdobích nezaručuje stejnou nebo vyšší výkonnost v budoucnu. Sdělení klíčových informací fondu (KID) je k dispozici na http://www.avantfunds.cz/informacni-povinnost. V listinné podobě lze uvedené informace získat v sídle společnosti AVANT investiční společnost, a.s., ROHAN BUSINESS CENTRE, Rohanské nábřeží 671/15(recepce B), 186 00 Praha 8. Uvedené informace mají pouze informativní charakter a nepředstavují návrh na uzavření smlouvy nebo veřejnou nabídku podle ustanovení občanského zákoníku.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace