Mraky sněhu, kolaps dopravy kvůli ledovce a klimatická krize tu je stále s námi. Proč? Pojďme se a to podívat a vysvětlit si, že i přes relativně normální počasí tu klimatickou krizi máme stále s námi. Důvodů je několik.
-
Klimatická krize je globální fenomén. Proto je třeba hodnotit globální průměry a nespoléhat se jen na data a “pocity” z malé České republiky. A globální teplotní průměry hovoří jasně – listopad 2021 byl globálně pátý nejteplejší v historii (o 0,2°C chladnější než absolutně nejteplejší listopad 2020), v Evropě blízký průměru 1991-2020, avšak v rámci kontinentu jsou patrné velké rozdíly. Říjen 2021 byl 4. nejteplejší říjen za dobu měření (od 1880), září 2021 bylo 5. nejteplejší od roku 1880.
-
Je třeba si uvědomit rozdíl mezi počasím a klimatem. Počasí je aktuální stav atmosféry, klima je dlouhodobý průměr – v řádu desítek let. Klima definuje variabilitu počasí ale počasí samo o sobě je velmi nestabilní a v rozmezí daném klimatem si “dělá doslova co se mu zamane.” Ve zkratce lze říci, že s růstem průměrné globální teploty se zvyšuje pravděpodobnost dnů s vyššími teplotami, neznamená to ale, že by nemohlo být docela normální počasí, jako máme nyní. Jen jich bude méně.
-
Je dobré si také položit otázku, zda jsme nyní vůbec svědky normální / průměrného počasí. Paradoxně nikoli. Respektive je dobré porovnávat současné počasí z dlouhodobými průměry. Pokud budeme porovnávat například sněhovou pokrývku, je jí méně* a přišla později než je dlouhodobý průměr 1961 – 2019 (srovnání z 8. 12.). (*platí hlavně pro horské stanice). Data o několik dní později z 11. 12. ukazují vyšší sněhovou pokrývku v Brně, ale méně než je obvyklé na horák.
-
Ačkoli nyní procházíme relativně vlhkým obdobím, především ve srovnání s roky před Covidem, u rizika sucha, což je nejviditelnější dopad růstu průměrné globální teploty pro ČR, jsou kostky stále více nastaveny v náš neprospěch. Srážky lze očekávat na našem území stále zhruba stejné s relativně velkými rozdíly mezi jednotlivými léty, ale průměrná teplota vzrostla v ČR od 60. let o více jak 2 °C. A vyšší teplota znamená jediné, vyšší výpar vody, méně vody v krajině. Podrobněji v našem článku.
-
A poslední důvod uvedeme otázkou – změnilo se nějakým zásadním globálním způsobem spalování fosilních paliv, což je hlavní příčina růstu průměrné globální teploty? Nikoli, stále vypouštíme do atmosféry skleníkové plyny a dokud nepřestaneme, klimatická krize tu bude stále s námi.