Nepřeberné množství rozdílných zpráv, které se na nás valí ze všech stran, může být pro člověka matoucí a často i demotivující. Kde tedy hledat relevantní zdroje a jaké možnosti nám nabízí online svět z hlediska environmentálního vzdělávání?

Tyto otázky byly důvodem, proč jsme se my, lektoři a lektorky ze vzdělávacího programu Greenspeakers a především nadšenci se zájmem o životní prostředí, rozhodli sepsat tento článek, a poskytnout tak průvodce spletitou informační džunglí. Vybrali jsme pro tebe zajímavé platformy, kde lze získat kvalitní informace, a to často zábavnou formou.

Pomůžeme ti proplout internetem a najít zajímavé vzdělávací projekty. (c) PXhere.com

Pro učitele, učitelky, lektory a lektorky i pro jakékoli nadšence o problematiku životního prostředí jsme prohledali virtuální možnosti, jak na daná témata získat informace a materiály. Vycházeli jsme zejména z českých zdrojů a ze zájmových organizací zabývajících se těmito problémy na území České republiky. Snažili jsme se obsáhnout co nejširší paletu těchto problémů, aby si každý mohl najít zajímavosti o tématech, které ho nejvíce baví – od asanace nebezpečných odpadů přes nedostatek vody v krajině až po změnu klimatu (tedy doslova od A do Z).

Co nabízí internet

ČT edu 

Známý projekt České televize, který nabízí širokou škálu edukačních videí na témata, která jsou spojená mimo jiné i s ekologií. Nás například zaujalo skvělé video, které ti v 15 minutách vysvětlí základy fungování skleníkového efektu.

Youtube kanál Otevřená věda/NEZkreslená věda 

Zábavnou formou kreslená videa komentovaná Pavlem Liškou přivodí snadno úsměv na tváři a zároveň obohatí o nové vědomosti. Za vzdělávacím cyklem NEZkreslená věda stojí Akademie věd ČR. Pusťte si krátké video o včelách a jejich významné roli v ekosystém, či případně všechna ostatní videa na Nezkreslené vědě.

Youtube kanál TEDx 

Kanál TEDx nabízí krátké motivační přednášky od zajímavých lidí napříč obory. V oblasti ochrany životního prostředí nabízí jak přednášku od mladé švédské aktivistky Grety Thunbergové, tak od odborníků v různých oblastech, které se tohoto problémy týkají. Tento výukový kanál skvěle poslouží jako trénink vaší angličtiny. Náš tip je video, které souvisí s klimatickou změnou a jedním z jejich vlivů na krajinu.

Člověk v tísni

Člověk v tísni připravil online kurz na téma klimatické změny. Kurz má za cíl zejména pomoci učitelům/lkám při přípravě metodiky výuky tohoto významného environmentálního problému (nebo výzvy) naší doby. Pro možnost účastnit se kurzu je potřebná registrace pomocí e-mailové adresy.

Od 20. dubna běží kampaň týkající se environmentálních dopadů odpadu a předcházení jeho vzniku. V nabídce si můžete vybrat ze 3 filmů týkajících se této problematiky a případně vypracovat přiložené úlohy zabývající se tímto tématem.

Národní parky

Národní parky ŠumavaČeské Švýcarsko a Podyjí na svých stránkách zveřejnily pracovní listy týkající se  přírody na jejich území. Skvělý nástroj pro vysvětlování ekologických vztahů v přírodě, díky kterému si můžeš otestovat a rozšířit své znalosti o našich národních parcích.

Živá voda

Pro zájemce o problematiku nedostatku vody v krajině můžeme jmenovat například občanské sdružení Živá voda, na jejichž webových stránkách si můžete projít prezentaci na téma ‘Sucho kolem nás’ nebo hledat inspiraci z reportů úspěšných projektů návratu vody do krajiny.

Mezi stromy

Vzdělávací portál, věnující se  lesnicko-dřevařskému odvětví a přírodě s tím spojené. Projekt je realizován nadací Dřevo pro život a kromě zajímavých článků věnujících se přímo lesu nabízí také články určené školákům i s možností vyplnit si pracovní listy.

Fakta o klimatu

Web, spravovaný lidmi z akademické a vědecké komunity, zpracovává data o klimatu a vývoji klimatické změny do přehledných grafů. Pokud by někoho zajímala právě tato přesná datavývoj teploty v minulosti nebo odhady vývoje klimatické změny v budoucnu, je toto odkaz právě pro něj.

Zajímavé facebookové skupiny

Praktika na dálku

Zaměření této skupiny je spíše na biologii (ale mnohdy souvisí i s problematikou životního prostředí), aby si mohli zájemci vyzkoušet udělat pokusy, když je nemohou dělat ve škole v laboratoři. Ke každému praktiku je také možnost si stáhnou, vytisknout a vyplnit pracovní list.

Environmentální výchova a vzdělávání pro udržitelný rozvoj

Facebooková skupina, která propojuje lidi sdílející své poznatky a tipy jak vysvětlovat jednotlivá environmentální témata, či přímo konkrétní programy, pracovní listy, tipy na výlety a videa.

Co nabízí Greenpeace

Vzdělávání se věnujeme i u nás v organizaci. Dlouholetou tradici má vzdělávací program Greenspeakers, jehož cílem je motivovat mladou generaci k udržitelnému životnímu stylu a budovat u ní aktivní občanství. My, vyškolení lektoři a lektorky, vedeme workshopy na základních a středních školách. Nyní jsme naše vzdělávací celky uzpůsobili pro online (distanční) výuku. Máš o webinář zájem? Napiš na e-mail michaela.nedvedova@greenpeace.org.

Vybrali jsme pro tebe také zajímavé projekty z našich zahraničních Greenpeace poboček.

Plastové monstrum z Nizozemí 

Holandská pobočka Greenpeace vytvořila krátký návod, jak si doma ze vzniklého plastového odpadu vyrobit plastové monstrum. Svou příšeru můžeš následně sdílet na sociálních sítích s hasthagem #plasticmonster, a poukázat tak na problematiku plastového znečištění. Zde je krátký manuál. 

Hra o čistém ovzduší z Ruska 

Kolegové a kolegyně z ruské pobočky vymysleli hru, kterou si můžeš zahrát jak doma, tak venku na zahradě. Cílem je vyhrát závod s co nejnižší uhlíkovým účtem. Anglický návod hry ke stažení zde.

Materiály pro učitele a učitelky o palmovém oleji 

Nabízíme také kvíz o palmovém oleji od naší holandské pobočky. K prezentaci plné skvělých obrázků jsou dostupné i doplňující výkladové materiály v angličtině.

Cyklus online přednášek 

V Česku jsme pro vás připravili cyklus online přednášek s odborníky a odbornicemi z různých oborů. Přednášky probíhají vždy v pondělí a čtvrtek od 18:00 hodin minimálně do konce května. Záznam z již proběhlých online přednášek, jako je například Fakta a čísla o změně klimatu od předního klimatologa a meteorologa Českého hydrometeorologické ústavu Radima Tolasze, můžeš shlédnout na našem Youtube profilu. Pro více informací sleduj náš facebookový profil.

A co si odnést?

V každém věku se můžeme něco nového dozvědět, a proto je velice důležité se neustále vzdělávat. Ať už jsi rodič, učitel, učitelka, student, studentka či ekologický nadšenec. Dostupných zdrojů informací je nepřeberné množství, a proto je důležité si relevantnost informací ověřovat a čerpat z více zdrojů. Výše vybrané odkazy jsou jen malými rybkami v moři informací. Mohou být užitečnými pomocníky při studiu i zajímavou zábavou, kterou si můžeme zkrátit dlouhé chvíle. Pokud máš jakýkoliv dotaz, neváhej se na nás obrátit a třeba se někdy uvidíme na nějakém workshopu či přednášce vzdělávacího týmu Greenspeakers.

A nezapomínej, učení není mučení, ale může být i skvělá zábava.

Autoři: Tereza Havelková, Michaela Uherková, Richard Fleischhans a Michaela Nedvědová (GREENPEACE)