- Reklama -spot_img

K čemu slouží měniče napětí DC-DC

Aktuálně

Linda Kratochvílová
Linda Kratochvílováhttps://newsman.cz/
Nabízíme profesionální zpracování odborných článků se zpětnými odkazy v našem tematickém magazínu. Kvalitně zpracovaný článek je efektivním nástrojem k prezentaci vašeho nového nebo zaběhnutého projektu, produktu nebo služby.

Při sestavování elektrických obvodů je primárním parametrem především optimalizace jednotlivých součástí při dosažení požadované funkčnosti. Také proto se do jednotlivých větví obvodů osazují součástky, které aktivně ovlivňují proudové charakteristiky a zajišťují tak, že výsledný produkt bude nejen plně funkční, ale také umožní použití menšího množství materiálu nebo celkově menší spotřebu zařízení. V elektrických obvodech se k tomuto účelu využívají především měniče napětí (konvertory), jež umožňují transformovat vstupní napětí na výstupní vyšší nebo nižší hodnotu podle konkrétní potřeby dané větve.

Typy měničů napětí

Měnič je elektronická součástka, která může mít mnoho podob. Kromě měničů napětí (standardně se do této skupiny řadí transformátory) se setkáváme například také s měniči frekvence nebo jiných veličin. V elektrických obvodech se ovšem nejčastěji využívají právě měniče napětí, které slouží buď k převedení střídavého napětí na jednosměrné (nebo naopak) či ke snížení, resp. zvýšení napětí stejné charakteristiky. Standardně jsou rozeznávány následující typy:

  • AC-DC měnič – usměrňovač, slouží k převodu střídavého napětí na stejnosměrné

  • DC-DC měnič – konvertor určený k úpravě stejnosměrné napěťové charakteristiky v konkrétní větvi obvodu

  • AC-AC měnič – regulátor napětí, který se používá k úpravě střídavé napěťové charakteristiky pro dané zařízení nebo větev obvodu

  • DC-AC měnič – invertor sloužící k převodu stejnosměrného na střídavý proud

Kromě uvedených jsou za měniče napětí považovány také diodové rektifikátory a statické spínače.

Měnič stejnosměrného napětí (DC-DC)

DC-DC měnič, tedy měnič určený pro konverzi, resp. transformaci stejnosměrného napětí se využívá v několika variantách obecně ke stejnému účelu. Tím je změna hodnoty stejnosměrného napětí z fixní vstupní hodnoty na variabilní výstupní stejnosměrné napětí. DC-DC měniče mohou být kontinuální nebo spínané podle aplikace. Výhodou měničů je vysoká variabilita, která umožňuje dosáhnout transformace napětí na konkrétní požadovanou hodnotu principiálním a strukturálním řešením součástky. Hlavní aplikace DC-DC měničů zahrnují především elektroniku s primárním napájením z baterie či mikroelektronické výpočetní systémy, ale také řídicí moduly u jednodušších dopravních prostředků, jako jsou vysokozdvižné vozíky. DC-DC měničů využívají také řídicí systémy elektromobilů. V běžné praxi je možné se s nimi setkat v různých zařízeních, které mohou být poháněny redukovaným napětím, nebo naopak vyžadují vyšší než jmenovité napětí baterie. Výběr vhodného typu DC-DC měniče závisí především na konkrétních parametrech obvodu a rozdílu mezi vstupní a výstupní hodnotou, jeho velkou výhodou je možnost vysoké optimalizace implementovaných součástek.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieTechnologie
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace