Při sestavování elektrických obvodů je primárním parametrem především optimalizace jednotlivých součástí při dosažení požadované funkčnosti. Také proto se do jednotlivých větví obvodů osazují součástky, které aktivně ovlivňují proudové charakteristiky a zajišťují tak, že výsledný produkt bude nejen plně funkční, ale také umožní použití menšího množství materiálu nebo celkově menší spotřebu zařízení. V elektrických obvodech se k tomuto účelu využívají především měniče napětí (konvertory), jež umožňují transformovat vstupní napětí na výstupní vyšší nebo nižší hodnotu podle konkrétní potřeby dané větve.
Typy měničů napětí
Měnič je elektronická součástka, která může mít mnoho podob. Kromě měničů napětí (standardně se do této skupiny řadí transformátory) se setkáváme například také s měniči frekvence nebo jiných veličin. V elektrických obvodech se ovšem nejčastěji využívají právě měniče napětí, které slouží buď k převedení střídavého napětí na jednosměrné (nebo naopak) či ke snížení, resp. zvýšení napětí stejné charakteristiky. Standardně jsou rozeznávány následující typy:
-
AC-DC měnič – usměrňovač, slouží k převodu střídavého napětí na stejnosměrné
-
DC-DC měnič – konvertor určený k úpravě stejnosměrné napěťové charakteristiky v konkrétní větvi obvodu
-
AC-AC měnič – regulátor napětí, který se používá k úpravě střídavé napěťové charakteristiky pro dané zařízení nebo větev obvodu
-
DC-AC měnič – invertor sloužící k převodu stejnosměrného na střídavý proud