Agentura Bloomberg včera vydala článek, ve kterém nám poodhalila detaily o utajené recyklaci iPhonů. Dozvíme se tak, jaký je “posmrtný život” každého iPhonu, přičemž vše je zaměřeno na továrnu, která se nachází v průmyslovém parku v hongkongské čtvrti Yuen Long a také firmu Li Tong Group, jejichž jediným cílem je rozebrání a recyklace iPhonů, iPadů a Maců.

Nejmenované zdroje popsaly recyklační proces Applu jako “přísný a náročný,” ve srovnání s jinými technologickými společnostmi, jako je HP nebo Microsoft. Apple obvykle převyšuje měřítko průmyslového sběru a recyklace, která se v průměru týká 70% zařízení, vyrobených za posledních 7 let. Podle Lisy Jackson se u Applu toto číslo pohybuje kolem 85%.

“Myslím si, že to lidé od nás očekávají, myslím, že hlavně naši zákazníci nás drží na vysoké úrovni. Je to však složité, jedná se totiž o neuvěřitelně komplexní kus výrobku.” říká Jackson. Tento standard by Applu přidělil 9 milionů iPhonů 3GS z roku 2009 a do budoucna by se mělo číslo nadále zvyšovat. Li Tong Group plánuje brzy otevřít nový závod i v San Francisku. Továrna v Hongkongu má v současné době asi 300 zaměstnanců.

Přesný proces dekonstrukce iPhonu je vcelku stejný jako výroba, akorát v opačném směru. Apple má tzv. politiku úplného zničení, na rozdíl o jiných společností, které se snaží zachránit jakoukoli funkční komponentu, které mohou posloužit k opravě rozbitých přístrojů. Proces recyklace iPhonu je natolik specifický, že není možno mísit odpad s jinými značkami, což je důvod proč má Apple vlastní recyklační společnost. Applu jde také hlavně o bezpečnost, neboť při amatérské dekonstrukci se poté jedná o potenciálně nebezpečné materiály.

Za službu Apple logicky platí a zároveň je jeho vlastnictvím každý gram z recyklovaného telefonu. Celý proces se skládá z 10 kroků, které obsahují například kontrolu, změření a nebo třeba iPhony projdou vakuově utěsněným prostorem, který je navržen tak, aby zachytil 100% chemických látek a plynů uvolněných v průběhu procesu. Po přivezení dodávky se vše pečlivě zváží a podle grafu můžeme vidět, které komponenty váží nejvíce. Nejtěžší jsou zadní část telefonu a také displej. Poté je z telefonu vymazána paměť a telefon je rozebrán na jednotlivé součástky. Každá součástka je pak opakovaně rozdrcena na kousky či jemný prach. Tyto kousky jsou dále vybírány a roztříděny. Na konci musí být váha totožná s tou při dodávce. Tyto kousky a prach jsou odvezeny do další továrny, kde se vše roztaví a utvoří se surovina pro nové využití.

iPhone-recycling-process

Autor: Denis Surových

Zdroj: letemsvetemapplem.eu

Facebook komentáře
Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat. Líbil se vám tento článek? Prosíme, podpořte nás při tvorbě dalších. Jsme vám vděčni za každý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat zde 

Napsat komentář