- Reklama -spot_img

Hezké vánoce odpadářům a provozovatelům skládek?

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

V den, kdy píši tento příspěvek jsou to na den téměř tři roky, kdy při mé krátké zastávce na serveru PARLAMENTNÍ LISTY jsem publikoval článek. Byl to jeden z prvních, který byl tímto serverem pozastaven. Bylo mi naznačeno, že bych jej měl pozměnit. Neodpovídal totiž požadavkům svobody slova. Bylo to pro mne otevřením očí a dnem, kdy jsem si začal hledat jiné místo pro svůj blog. Místo, jehož vydavatel bude rozumět spojení slov SVOBODA SLOVA. 

Článek se jmenoval ZÁKON ZAKAZUJE NEPLÝTVAT, ANEB STÁTEM NAŘÍZENÉ PLÝTVÁNÍ. Vydán byl 12.12.2016. Důvodem, proč tuto skutečnost zmiňuji je článek jiný, který vyšel 7.12.2019 na serveru info.cz. Jeho název zní SMRKY NA ODPIS: AŽ 15 MILIONŮ STROMKŮ Z LESNÍCH ŠKOLEK SKONČILO NA KOMPOSTU. Jeho autor žije v Českých Budějovicích a téměř celý svůj pracovní život strávil v médiích. Nyní jako žurnalista na volné noze.

Ačkoli byl můj původní článek věnovaný plýtvání v jiné oblasti, je výsledek stejný.

STÁTEM NAŘÍZENÉ PLÝTVÁNÍ

Obzvláště v době před Vánoci se však ukazuje, jak daleko sahá arogance státních úředníků, či „odborníků na všechno“ jak stojí v jednom z komentářů. Je to skutečně tak. V době, kdy na každém rohu vidíme uříznuté vánoční stromečky na prodej, tak vláda ústy svých zástupců rozhlašuje na návsi závazek vysazování nových stromů. Ty, které se nehodí do krámu uklidí na skládku a za jejich úklid se ještě zaplatí. Bude jim tam lépe. Komu?

Stromkům, dětem lesa? Nebo bude lépe odpadářům a provozovatelů skládek. Dostanou své vánoční odměny v podobě bonusů za další smrt?

Je to jako včera, kdy včera Greta Thunberg na madridském COP25 v projevu prohlásila, že školní stávky jsou na nic a nic nezměnily. Použila má vlastní slova z textu, který jsem jí zaslal. Nemyslím, že tak učinila vědomě, je dobře že zazní z jejích vlastních úst. Skutečnost je totiž taková, že stávka pro stávku generuje jen další stávku

Myslím, že by se z toho měli poučit i organizátoři tuzemských stávek. Namísto volání, co je špatně by měli navrhnout a začít implementovat nápravné opatření. Jde to. Stačí jen chtít.

Nevím, kam Greta zamíří po Madridu, ale bylo-li by to ve vší tichosti a bez médií do Plzně, rád bych ji přivítal ve své Pracovně. Ne proto, abych si s ní mohl udělat foto, kterým se budu prezentovat v médiích, jako výsledkem svého snažení, ale proto, abychom si mohli popovídat o reálných možnostech změny a nástrojích, které k ní vedou.

Sám jsem totiž cestu na kterou se vydala, začal mnohem dříve, mnohem starší. Státem nařízené plýtvání je problémem nejenom v tuzemsku, ale globálně. Je to jeden z nástrojů nekonečného růstu. Ten je základem k nekonečné profitabilitě těch, kdo peníze považují za život a osobní bohatství za splnění cíle.

V roce 1972, tedy rok po mé narození již nesmyslnost nekonečného růstu popsala skupina vědců při MIT INSTITUTU, do včerejška jsem o tom nevěděl. Napsali i knihu, se kterou jsem se nikdy nesetkal. V roce 1992, tedy 20 let poté se znovu sešli, aby prohlásili, že se lidstvo nepoučilo.

Video, stejně jako vystoupení vědců se jmenuje LAST CALL, POSLEDNÍ VÝZVA. Jsou to slova, která se používají denně v objemu statisíců kusů. Můžeme je slyšet nejen na mnoha letištích, ale i jinde.

Na letištích vyzývají k nastoupení do letadla, když neuposlechnete, odletí bez nás. Pro ty, kdo do letenky dali své poslední úspory, noční můra. Pro ty, které letenka nestojí víc než běžná snídaně, jen malá změna plánu, poletí dalším, nebo vlastním.

Právě jistota dalšího spoje je důvodem, proč bez dalšího kroku, zůstanou nekonečné stávky, jen nekonečnými stávkami.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace