Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/284501/virtual/www/domains/inodpady.cz/wp-content/plugins/og/includes/iworks/class-iworks-opengraph.php on line 331
- Reklama -spot_img

Evropské fondy nezajistí udržitelný rozvoj regionů

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Analýza mezinárodní nevládní organizace CEE Bankwatch Network ukazuje, že peníze v nových operačních programech nezajistí potřebný posun českých regionů k udržitelnosti. Místo investic do recyklace odpadů, šetrné dopravy nebo energetické soběstačnosti budou u nás evropské fondy podporovat projekty velké infrastruktury s negativními dopady na životní prostředí.

Podle studie operačních programů státy střední a východní Evropy plánují využít velkou část z alokace €350 miliard Eur na fosilní energetiku, znečišťující dopravu a spalovny odpadu. Plánem Evropské komise bylo transformovat evropskou ekonomiku a zbavit jí rostoucí spotřeby energie a surovin, s mnoha pozitivními dopady pro zaměstnanost i životní prostředí. Předložené operační programy nových členských států míří opačným směrem.

Česká republika potvrzuje trend celého regionu investovat více do přepracování a energetického využití odpadu, včetně spaloven než do separování a recyklace.

Dalším společným trendem jsou investice do silniční dopravy. Přes důraz, který na snižování emisí skleníkových plynů a znečišťujících látek klade jak česká Dohoda o partnerství, tak strategie Evropa 2020, téměř 60% prostředků v dopravě je určeno pro výstavbu a modernizaci

Zcela bezprecednentní i v našem regionu je ale snížení investic do obnovitelných zdrojů energie. Do biomasy, obnovitelného zdroje s nejvyšším potenciálem v ČR zejména pro kogeneraci tepla a elektřiny budou v absolutních číslech investovat více nejen Slovensko nebo Maďarsko, ale i Litva a Lotyšsko. Česká podpora obnovitelným zdrojům spadla na 12 % oproti minulému programovému období. Podporu nezískají větrné ani solární elektrárny ani žádné projekty obcí nebo univerzit.


Výrazně se naopak zvýšila podpora pro investice do úspor a 2014 – 20. Miliony Eur. energie ve veřejných a obytných budovách a v průmyslu. Česká republika dosahuje druhé nejvyšší alokace po nesrovnatelně větším Polsku, podpora se oproti minulým třem letům ztrojnásobila. Otázkou stále zůstává, zda budou tyto prostředky v Operačním programu Životní prostředí a Integrovaném regionálním OP využity na důkladné zateplení budov nebo na barevné fasády plnící jen minimální zákonné požadavky.

Ondřej Pašek, expert na energetiku z organizace CEE Bankwatch Network k tomu dodává: „Nevyužili jsme příležitost posunout se k evropské špičce v tak perspektivních oborech jako je moderní železnice nebo obnovitelné zdroje energie. Evropské fondy mají sloužit ke strukturální proměně hospodářství, tuto příležitost jsme si nechali opět uniknout.“ Markus Trilling, expert na evropské fondy organizace CEE Bankwatch Network komentuje celou studii: „Tento sedmiletý rozpočet EU měl být poslem nových ekologických investic a měl pomoci státům střední a východní Evropy překonat ekonomickou a ekologickou krizi, kterým dnešní svět čelí. Místo toho vidíme pokračování starých vzorců investování a vládní plány na zaplacení projektů s vysokou spotřebou fosilních paliv a dalších zdrojů.“

 

Tisková zpráva CEE Bankwatch Network

Zdroj: blisty.cz

 

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace