Evropská komise dnes představila Evropskou ekologickou dohodu, plán pro zajištění udržitelnosti hospodářství EU. Tím, že z klimatických a environmentálních problémů učiní příležitosti ve všech oblastech politiky a zajistí, aby byl přechod pro všechny spravedlivý a inkluzivní.
Předsedkyně Ursula von der Leyen uvedla: „ Evropská zelená dohoda je naší novou strategií růstu pro další růst, který dává zpět více, než to co odvádí. Ukazuje, jak transformovat náš způsob života a práci. Výrobu a konzumaci tak, abychom žili zdravěji a aby naše podniky byly inovativní. Všichni můžeme být zapojeni do přechodu. Všichni můžeme těžit z příležitostí. Pomůžeme naší ekonomice, aby se stala globálním lídrem tím, že postoupíme, jako první a rychle. Jsme rozhodnuti uspět ve prospěch této planety a života na ní. Vše pro evropské přírodní dědictví, pro biologickou rozmanitost, pro naše lesy a naše moře. Tím, že ukážeme zbytku světa, jak můžeme být udržitelný a konkurenceschopný. Můžeme přesvědčit i ostatní země, aby se pracovali s námi. ‚
Výkonný místopředseda Frans Timmermans dodal: „Jsme v nouzové situaci v oblasti klimatu a životního prostředí. Evropská ekologická dohoda je příležitostí ke zlepšení zdraví a pohody našich lidí změnou našeho ekonomického modelu. Náš plán stanoví, jak snížit emise, obnovit zdraví našeho přírodního prostředí. Chránit naše volně žijící živočichy, vytvářet nové ekonomické příležitosti a zlepšit kvalitu života všech našich občanů. Všichni musíme hrát důležitou roli a každý průmysl a země se stanou součástí této transformace. Kromě toho je naší odpovědností zajistit, aby byl tento přechod spravedlivý a aby nikdo nezůstal pozadu, když nabízíme evropskou zelenou dohodu. “
Evropská ekologická dohoda poskytuje plán akcí s cílem podpořit efektivní využívání zdrojů přechodem k čisté a oběhové ekonomice. Zastavením změny klimatu, odvrácení ztráty biologické rozmanitosti a snížení znečištění. Nastiňuje potřebné investice a dostupné finanční nástroje a vysvětluje, jak zajistit spravedlivý a inkluzivní přechod.
Evropská zelená dohoda pokrývá všechna odvětví hospodářství. Zejména dopravu, energetiku, zemědělství, výstavbu budov a průmyslová odvětví, jako je ocel, cement, textil nebo chemikálie. Vše s cílem stanovit do právních předpisů a politickou ambici stát se do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem na světě. Vše komise představí do 100 dnů, jako první „ evropský zákon o klimatu“. Abychom dosáhli našich ambicí v oblasti klimatu a životního prostředí, předloží komise rovněž strategii v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030. Novou průmyslovou strategii a akční plán pro oběhové hospodářství. Strategii „Farm to Fork“ pro udržitelnou výživu a návrhy pro Evropu bez dalšího znečištění. Okamžitě začnou práce na zvýšení evropských cílů v oblasti emisí do roku 2030. Stanoví se realistická cesta k dosažení cíle do roku 2050.
Splnění cílů evropské ekologické dohody bude vyžadovat značné investice . Odhaduje se, že dosažení současných cílů v oblasti klimatu a energetiky do roku 2030 vyžaduje dodatečné roční investice ve výši 260 miliard EUR. To představuje přibližně 1,5% HDP 2018. Tato investice bude vyžadovat mobilizaci veřejného a soukromého sektoru. Na začátku roku 2020 předloží komise investiční plán udržitelné Evropy, který pomůže splnit investiční potřeby. Nejméně 25% dlouhodobého rozpočtu EU by mělo být vyčleněno na opatření v oblasti klimatu. Evropská investiční banka a evropská banka pro změnu klimatu, poskytne další podporu. Aby soukromý sektor přispěl k financování ekologického přechodu, předloží komise v roce 2020 strategii zeleného financování.
Boj proti změně klimatu a zhoršování životního prostředí bude běžné úsilí. Ne všechny regiony a členské státy začínají od stejného bodu. Bude podporovat občany, kteří jsou nejvíce ohroženi přechodem a poskytne přístup k rekvalifikačním programům a pracovním příležitostem v nových hospodářských odvětvích.
V březnu 2020 zahájí komise „klimatický pakt“, který občanům poskytne hlas a roli při navrhování nových akcí, sdílení informací, spouštění místních aktivit a předvádění řešení, která mohou ostatní sledovat.
Globální výzvy v oblasti změny klimatu a zhoršování životního prostředí vyžadují globální reakci. EU bude nadále prosazovat své environmentální cíle a normy v úmluvách OSN. Zejména o biologické rozmanitosti a klimatu. Posilovat svou zelenou diplomacii. G7, G20, mezinárodní úmluvy a dvoustranné vztahy budou použity k přesvědčování ostatních, aby zintenzívnili své úsilí. EU bude také používat obchodní politiku k zajištění udržitelnosti. Budovat partnerství se svými sousedy na Balkáně a v Africe, aby jim pomohla s jejich vlastními přechody.
Komise vyzývá Evropský parlament a Evropskou radu, aby podpořily ambice komise pro budoucí evropské hospodářství a životní prostředí a pomohly jej realizovat. Komise předloží opatření a oznámení v plánu evropské zelené dohody.
Změna klimatu a zhoršování životního prostředí představují existenciální hrozbu pro Evropu a svět. K překonání této výzvy potřebuje Evropa novou strategii růstu. Ta transformuje Unii na moderní, konkurenceschopné hospodářství, účinně využívající zdroje, kde do roku 2050 nedochází k čistým emisím skleníkových plynů, kde je hospodářský růst oddělen od využívání zdrojů.
Evropská unie má již dobré výsledky ve snižování emisí skleníkových plynů při současném zachování hospodářského růstu. Emise v roce 2018 byly o 23% nižší než v roce 1990, zatímco HDP Unie ve stejném období vzrostl o 61%. Je však potřeba udělat více. EU je vzhledem ke svým rozsáhlým zkušenostem na čele při vytváření ekologického a inkluzivního hospodářství.
Sdělení Green Deal stanoví cestu pro postup v příštích měsících a letech. Budoucí práce komise se bude řídit poptávkou veřejnosti, nepopiratelnými vědeckými důkazy, jak nejúplněji prokazují zprávy IPCC, IPBES, Global Resources Outlook a EEA SOER 2019. Naše návrhy budou založeny na důkazech a budou podpořeny širokou konzultací.
Převážná většina Evropanů se domnívá, že ochrana životního prostředí je důležitá (95%). Téměř 8 z 10 Evropanů (77%) uvádí, že ochrana životního prostředí může podpořit hospodářský růst. Výsledky průzkumu Eurobarometr o postojích občanů EU k životnímu prostředí potvrzují širokou veřejnou podporu právních předpisů v oblasti životního prostředí na úrovni EU a financování EU pro činnosti šetrné k životnímu prostředí.
Zdroj: Evropská unie