- Reklama -

Evropská zelená dohoda vyřeší klimatické a environmentální problémy?

Aktuálně

Eva Manté
Pro kvalitní zpracování odpadů existují velké rozdíly mezi zeměmi. Recyklace by měla být společenské úsilí. Všichni bychom se měli podílet nejen na recyklaci, ale hlavně co nejvíce odpadu předcházet.

Evropská komise dnes představila Evropskou ekologickou dohodu, plán pro zajištění udržitelnosti hospodářství EU. Tím, že z klimatických a environmentálních problémů učiní příležitosti ve všech oblastech politiky a zajistí, aby byl přechod pro všechny spravedlivý a inkluzivní. 

Předsedkyně Ursula von der Leyen uvedla: „ Evropská zelená dohoda je naší novou strategií růstu pro další růst, který dává zpět více, než to co odvádí. Ukazuje, jak transformovat náš způsob života a práci. Výrobu a konzumaci tak, abychom žili zdravěji a aby naše podniky byly inovativní. Všichni můžeme být zapojeni do přechodu. Všichni můžeme těžit z příležitostí. Pomůžeme naší ekonomice, aby se stala globálním lídrem tím, že postoupíme, jako první a rychle. Jsme rozhodnuti uspět ve prospěch této planety a života na ní. Vše pro evropské přírodní dědictví, pro biologickou rozmanitost, pro naše lesy a naše moře. Tím, že ukážeme zbytku světa, jak můžeme být udržitelný a konkurenceschopný. Můžeme přesvědčit i ostatní země, aby se pracovali s námi.

Výkonný místopředseda Frans Timmermans dodal: „Jsme v nouzové situaci v oblasti klimatu a životního prostředí. Evropská ekologická dohoda je příležitostí ke zlepšení zdraví a pohody našich lidí změnou našeho ekonomického modelu. Náš plán stanoví, jak snížit emise, obnovit zdraví našeho přírodního prostředí. Chránit naše volně žijící živočichy, vytvářet nové ekonomické příležitosti a zlepšit kvalitu života všech našich občanů. Všichni musíme hrát důležitou roli a každý průmysl a země se stanou součástí této transformace. Kromě toho je naší odpovědností zajistit, aby byl tento přechod spravedlivý a aby nikdo nezůstal pozadu, když nabízíme evropskou zelenou dohodu. “

Evropská ekologická dohoda poskytuje plán akcí s cílem podpořit efektivní využívání zdrojů přechodem k čisté a oběhové ekonomice. Zastavením změny klimatu, odvrácení ztráty biologické rozmanitosti a snížení znečištění. Nastiňuje potřebné investice a dostupné finanční nástroje a vysvětluje, jak zajistit spravedlivý a inkluzivní přechod.

Evropská zelená dohoda pokrývá všechna odvětví hospodářství. Zejména dopravu, energetiku, zemědělství, výstavbu budov a průmyslová odvětví, jako je ocel, cement, textil nebo chemikálie. Vše s cílem stanovit do právních předpisů a politickou ambici stát se do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem na světě. Vše komise představí do 100 dnů, jako první „ evropský zákon o klimatu“. Abychom dosáhli našich ambicí v oblasti klimatu a životního prostředí, předloží komise rovněž strategii v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030. Novou průmyslovou strategii a akční plán pro oběhové hospodářství. Strategii „Farm to Fork“ pro udržitelnou výživu a návrhy pro Evropu bez dalšího znečištění. Okamžitě začnou práce na zvýšení evropských cílů v oblasti emisí do roku 2030. Stanoví se realistická cesta k dosažení cíle do roku 2050.

Splnění cílů evropské ekologické dohody bude vyžadovat značné investice . Odhaduje se, že dosažení současných cílů v oblasti klimatu a energetiky do roku 2030 vyžaduje dodatečné roční investice ve výši 260 miliard EUR. To představuje přibližně 1,5% HDP 2018. Tato investice bude vyžadovat mobilizaci veřejného a soukromého sektoru. Na začátku roku 2020 předloží komise investiční plán udržitelné Evropy, který pomůže splnit investiční potřeby. Nejméně 25% dlouhodobého rozpočtu EU by mělo být vyčleněno na opatření v oblasti klimatu. Evropská investiční banka a evropská banka pro změnu klimatu, poskytne další podporu. Aby soukromý sektor přispěl k financování ekologického přechodu, předloží komise v roce 2020 strategii zeleného financování.

Boj proti změně klimatu a zhoršování životního prostředí bude běžné úsilí. Ne všechny regiony a členské státy začínají od stejného bodu. Bude podporovat občany, kteří jsou nejvíce ohroženi přechodem a poskytne přístup k rekvalifikačním programům a pracovním příležitostem v nových hospodářských odvětvích.

V březnu 2020 zahájí komise „klimatický pakt“, který občanům poskytne hlas a roli při navrhování nových akcí, sdílení informací, spouštění místních aktivit a předvádění řešení, která mohou ostatní sledovat.

Globální výzvy v oblasti změny klimatu a zhoršování životního prostředí vyžadují globální reakci. EU bude nadále prosazovat své environmentální cíle a normy v úmluvách OSN. Zejména o biologické rozmanitosti a klimatu. Posilovat svou zelenou diplomacii. G7, G20, mezinárodní úmluvy a dvoustranné vztahy budou použity k přesvědčování ostatních, aby zintenzívnili své úsilí. EU bude také používat obchodní politiku k zajištění udržitelnosti. Budovat partnerství se svými sousedy na Balkáně a v Africe, aby jim pomohla s jejich vlastními přechody.

Komise vyzývá Evropský parlament a Evropskou radu, aby podpořily ambice komise pro budoucí evropské hospodářství a životní prostředí a pomohly jej realizovat. Komise předloží opatření a oznámení v plánu evropské zelené dohody.

Změna klimatu a zhoršování životního prostředí představují existenciální hrozbu pro Evropu a svět. K překonání této výzvy potřebuje Evropa novou strategii růstu. Ta transformuje Unii na moderní, konkurenceschopné hospodářství, účinně využívající zdroje, kde do roku 2050 nedochází k čistým emisím skleníkových plynů, kde je hospodářský růst oddělen od využívání zdrojů.

Evropská unie má již dobré výsledky ve snižování emisí skleníkových plynů při současném zachování hospodářského růstu. Emise v roce 2018 byly o 23% nižší než v roce 1990, zatímco HDP Unie ve stejném období vzrostl o 61%. Je však potřeba udělat více. EU je vzhledem ke svým rozsáhlým zkušenostem na čele při vytváření ekologického a inkluzivního hospodářství.

Sdělení Green Deal stanoví cestu pro postup v příštích měsících a letech. Budoucí práce komise se bude řídit poptávkou veřejnosti, nepopiratelnými vědeckými důkazy, jak nejúplněji prokazují zprávy IPCC, IPBES, Global Resources Outlook a EEA SOER 2019. Naše návrhy budou založeny na důkazech a budou podpořeny širokou konzultací.

Převážná většina Evropanů se domnívá, že ochrana životního prostředí je důležitá (95%). Téměř 8 z 10 Evropanů (77%) uvádí, že ochrana životního prostředí může podpořit hospodářský růst. Výsledky průzkumu Eurobarometr o postojích občanů EU k životnímu prostředí potvrzují širokou veřejnou podporu právních předpisů v oblasti životního prostředí na úrovni EU a financování EU pro činnosti šetrné k životnímu prostředí.

Zdroj: Evropská unie

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version