- Reklama -spot_img

Česku hrozí nedostatek kapacit pro energetické využití odpadu

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Perspektivy a budoucnost zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v ČR se mimo jiné řešily na mezinárodní konferenci Waste to Energy, která proběhla na přelomu března a dubna v Praze. Mezi debatujícími nechyběli zástupci MŽP, Teplárenského sdružení, akademické obce i průmyslových společností. Celý sektor zoufale čeká na schválení zákona o odpadech, bez něhož budou nadále končit tuny energeticky využitelného odpadu na skládkách, případně dojde k jejich vývozu do zahraničí.

Jak navýšit kapacity energetického využití odpadů?

Vládou schválený Plán odpadového hospodářství (POH) hovoří jasně – do roku 2024 má být energeticky využíváno 1,4 milionů tun komunálního odpadu (KO) ročně. V současnosti je kapacita českých ZEVO přibližně poloviční, a to i se započtením plzeňského ZEVO Chotíkov, které sice stojí, avšak bez platného stavebního povolení, a tak není možný jeho provoz.

Existují dva způsoby, jak je v podmínkách ČR možné navýšit kapacitu ZEVO. První možností je rozšíření současných zařízení, na takovéto možnosti pracují v Brně.

Brno i Praha s navyšováním kapacit počítají

Zástupci SAKO Brno na konferenci oznámili, že přípravné práce na výstavbu třetího kotle již běží, nový kotel navýší kapacitu brněnského ZEVO na 330 000 tun komunálního odpadu ročně. Hodnocení dopadů na životní prostředí by mělo být hotové ještě v letošním roce.

Rozšíření by se mohlo dočkat i ZEVO Malešice, které výhledově počítá se zprovozněním 5. linky s vlastním kotlem. S touto variantou počítá i Územní energetická koncepce hl. města Prahy, ve které je uvedeno možné navýšení roční kapacity pátou linkou o 100 tisíc tun komunálního odpadu.

Navyšování kapacity se zřejmě nedá očekávat u libereckého ZEVO Termizo, které nemá k dispozici dostatečné prostory pro novou technologickou linku.
Zdroj –  http://oenergetice.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace