- Reklama -spot_img

Česko si zadělává na ostudu. Jedy z Polska neodvezlo

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Vemte si svůj nebezpečný odpad zpět, žádají polské úřady. Za tři měsíce to Praha neudělala

Polsko už téměř čtvrt roku žádá Českou republiku, aby zpět na své území odvezla tisíce tun nebezpečného odpadu původem z olejových lagun v Ostravě, Česko se k tomu nemá.

České ministerstvo životního prostředí nemá dosud ani jasno v tom, jak mezinárodní ekologický problém řešit.

Samotné ministerstvo přitom uznalo, že podle evropských norem o přepravě odpadu se musí podřídit rozhodnutí Generální inspekce ochrany životního prostředí Polské republiky a odvézt odpady zpět do Česka.

To se však nestalo, není jasné, kdy to bude, a přibližně dvacet tisíc tun jedů leží dál na skládce v polských Katovicích, kam je s přihlížením českých úřadů a za peníze ze státního rozpočtu navozily soukromé firmy.

Směs jedovatých ropných kalů a uhelného prachu s obchodním názvem Geobal 2 vyrobilo sdružení firem Čistá Ostrava. Sdružení získalo státní zakázku na likvidaci asi dvou set tisíc tun odpadů z ropných lagun v Ostravě, které patří mezi nejvíce znečištěná území v Česku.

Z celkového rozpočtu zakázky ve výši 2,6 miliardy korun už stát vyplatil jednu miliardu. Úřady však nad jedy ztratily kontrolu a nemohou doložit, jakým způsobem je soukromé firmy za státní peníze zlikvidovaly.

Podle původního projektu měly odpady ve směsi s uhlím shořet v několika polských elektrárnách. Aktuálně.cz však zjistilo, že s nimi v oblasti Katovic běžně obchodují firmy prodávající palivo a prodávají je i drobným zákazníkům na vytápění rodinných domů.

PCB a těžké kovy

Toxický odpad obsahující například karcinogenní polychlorované bifenyly a těžké kovy jako olovo, arzen a chrom se takto stal běžným palivem a emise vzniklé jeho spalováním mohou unikat do regionu, který má zřejmě nejhorší ovzduší v Evropské unii.

Letos v září informoval Hlavní inspektorát ochrany životního prostředí Polské republiky české ministerstvo životního prostředí o tom, že bylo do Polska vyvezeno dvacet tisíc tun materiálu pocházejícího z ostravských lagun.

Kauza laguny

  • Olejové laguny v Ostravě jsou produktem chemičky, která byla v provozu téměř celé 20. století
  • Obsahují asi dvě stě tisíc tun ropných látek, včetně starých motorových olejů, které se svážely z celého Československa
  • V 90. letech prodal stát podnik Ostramo podnikateli Vítězslavu Vlčkovi, který se zavázal i k sanaci území. Firma ale zkrachovala
  • Stát nakonec laguny odkoupil za korunu zpět. Hrozilo totiž, že odpady zamoří okolí
  • Území převzal státní podnik Diamo, který do přípravy na likvidaci lagun investoval 400 milionů korun
  • Soutěž na likvidaci vyhrálo v roce 2004 sdružení Čistá Ostrava, které získalo smlouvu na 2,6 miliardy korun
  • Sdružení mělo ropné látky vytěžit, vyrobit z nich palivo a prodat například elektrárnám
  • S těžbou začala Čistá Ostrava v roce 2008, hotova měla být do konce roku 2010
  • V říjnu 2011 však není jasné, kolik odpadu je skutečně zlikvidováno. Od státu sdružení dosud inkasovalo miliardu korun
  • Celkem třicet tisíc tun materiálu z lagun leží na skládkách v Polsku a ve Vratimově nedaleko Ostravy
  • Další desítky tisíc tun teď přes protesty obyvatel a ekologických aktivistů vozí Čistá Ostrava na skládku nedaleko Litvínova
  • Odpady by měly shořet v cementárně Lafarge v Čížkovicích

„Považujeme to za nelegální vývoz odpadů a požadujeme jejich vrácení zpět do České republiky,“ stojí v dokumentu, který polský inspektorát poslal do Prahy.

Poláci v září žádali, aby české úřady zajistily odvoz do třiceti dnů. České ministerstvo životního prostředí to však odmítlo a napsalo Polákům, že případ je složitý, a není proto možné takový termín splnit.

Tehdy jako dnes

V půlce října mluvčí ministerstva Michaela Jendeková pro Aktuálně.cz uvedla, že její úřad uzavře případ v listopadu.

„Začali jsme prověřovat okolnosti vývozu a podle zjištěných skutečností budeme dále s polským úřadem jednat o konkrétním řešení situace,“ sdělila tehdy mluvčí Jendeková. „Výsledky šetření předpokládáme vyhodnotit nejpozději do konce listopadu.“

Ministerstvo tehdy vyjmenovalo seznam úřadů a firem zapojených do likvidace odpadů z lagun, od nichž požaduje informace, aby mohlo Polákům odpovědět.

Na otázku, jak je s řešením problému daleko, však teď reaguje stejně jako před měsícem a půl.

„Požádali jsme o stanoviska Český institut pro akreditaci, Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, certifikační orgán a všechny subjekty, které se na předávání materiálu vzniklém přepracováním obsahu ostravských lagun do Polska podílely,“ odpověděl v úterý Petr Kučera z tiskového odboru ministerstva.

„Jak polská, tak česká strana dosud neukončily šetření,“ doplnila mluvčí Michaela Jendeková. „Bilaterální jednání zahájíme po analýze podkladů, které bychom od všech zainteresovaných stran měli získat do konce roku.“

Ministerstvo tedy zkoumá okolnosti, za jakých nebezpečné odpady z lagun získaly certifikáty, které z nich udělaly palivo.

Zásadní rozhodnutí v této věci udělala Topolánkova vláda v roce 2008 a úřad tehdejšího ministra životního prostředí Martina Bursíka ze Strany zelených tomu nedokázal zabránit.

Už tehdy ekologičtí aktivisté varovali, že zbytky z rafinace starých olejů v ostravských lagunách jsou směsí nebezpečných karcinogenních jedů a není přípustné přeměnit je na palivo.

Razítko vs. skutečnost

„Způsob a okolnosti, za jakých se na papíře stalo z odpadu palivo, mělo ministerstvo životního prostředí řešit už v roce 2008, kdy o tom rozhodla vláda,“ uvedla Vendula Krčmářová z ekologického hnutí Arnika, které se na problémy s odpady specializuje.

„Teď však mělo okamžitě od Poláků žádat přesné chemické analýzy materiálu, který byl z Česka do Polské republiky vyvezen, a co nejrychleji začít pracovat na řešení toho problému,“ sdělila Krčmářová.

Takhle vypadá zblízka alternativní palivo Geobal, vyráběné z ropných kalů bývalé chemičky Ostramo. Hmota připomíná plastelínu, ze které odkapává vazká tekutina. Tento certifikovaný výrobek může nakonec skončit i v domácích kotelnách, aniž by o jeho obsahu v briketách věděli lidé, co si s nimi zatopí.Geobal byl tři roky odebírán polskými obchodníky s palivy. Výrobek byl určen primárně pro spalování v energetických závodech. "Čistá energie," můžete číst na chladicích věžích.Před několika týdny však objevil polský inspektorát životního prostředí hromady černé mazlavé hmoty původem z Ostravy v několika ilegálních skladech poblíž Sosnovce a označil ji za nebezpečný odpad.Desítky tisíc tun zapáchajícího toxického materiálu z ostravských lagun teď leží na několika místech v okolí Katowic a nikdo neví, co s ním.

„Analýza vzorku v Polsku proběhne v rámci jednání s polskou stranou,“ sdělila mluvčí Jendeková.

Materiál z lagun, který se teď nachází v Polsku, obsahuje však jen část odpadů  vytěžených v Ostravě.

Poté, kdy polské úřady na případ upozornily, začalo sdružení Čistá Ostrava vozit obsah lagun do severních Čech. Tam by mělo asi 100 tisíc tun odpadů shořet v cementárně Lafarge v Čížkovicích.

Obyvatelé i nevládní ekologické organizace s tím však nesouhlasí a žádají Ústecký kraj, ministerstvo životního prostředí i vládu, aby akci zastavily a našly jiný způsob, jak nebezpečný odpad zlikvidovat.

Autor: Tomáš Netočný

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

//

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace