Třídění odpadu je dnes již běžná věc, lidé ale často zapomínají oddělit od směsného odpadu ten elektronický. Každý Čech vyhodí každoročně do běžného odpadu zhruba pět kilogramů nepotřebného drobného elekrozařízení.

Loni se v České republice odevzdalo skrze zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení Asekol téměř 18 tisíc tun elektra, což odpovídá přibližně 1,67 kilogramu na jednu osobu ročně a odběr meziročně mírně vzrostl. O výsledcích sběru ČTK informovala tisková mluvčí kolektivního systému Martina Ďaďová.

„Červené kontejnery využívá podle našich informací 60 % obyvatel České republiky. Díky nim najdou vyhozené spotřebiče další využití a jejich správnou recyklací se zabrání poškozování přírody,“ říká Martina Ďaďová. Nezisková organizace Asekol rozmisťuje po České republice červené kontejnery na baterie a drobné elektrozařízení. Odpad z těchto kontejnerů se ve zpracovatelském závodu rozebere a z velké části znovu recykluje. Kontejnerů je nyní 2404 a během roku se má jejich počet zvýšit o tisícovku.

Nejbližší lze vyhledat na www.cervenykontejner.cz.

Červené kontejnery slouží na:

  • mobilní telefony, vysílačky, navigace;
  • přehrávače mp3, diskmany, rádia;
  • notebooky, klávesnice, myši;
  • baterie a nabíječky,
  • kalkulačky, budíky;
  • elektronické hračky, auta na vysílačku, roboti;
  • menší kuchyňské spotřebiče (šlehače, toustovače, mixéry, drtiče ledu, rychlovarné konvice aj.);
  • fény a kulmy, elektrické kartáčky, holicí strojky;
  • žehličky, ruční vysavače;
  • další elektrospotřebiče do velikosti 40 × 50 centimetrů.

Do těchto kontejnerů naopak nepatří velké spotřebiče (TV a monitory), zářivky či úsporné žárovky, které vyžadují speciální zacházení, a proto je potřeba donést je do sběrného dvora.

Češi loni odnesli celkem 17.742 tun elektroodpadu, předloni odevzdali 16.981 tun a 15.685 tun v roce 2013. Tehdy po více než třicetiprocentních nárůstech před rokem 2009 a následné stagnaci došlo poprvé k výraznějšímu poklesu množství sebraných elektrospotřebičů.

Podstatně víc Češi zaplňují modré, žluté a zelené kontejnery na papír, plast a sklo. Každý Čech loni vytřídil 42 kilogramů papíru, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů, vyplývá z nově zveřejněných dat kolektivního systému EKO-KOM. Podle zjištění Evropského statistického úřadu Eurostat se Česko v celkové míře recyklace a využití obalových odpadů řadí na šesté místo v EU. Nejvíce se loni vytřídilo papíru, lidé do kontejneru vrátili 90 procent papírových obalů uvedených na trh.

Autor: ceskenoviny.cz

Komentáře

Nabízíme prostor pro různé názory a komentáře. Náš prostor je určen všem k otevřené diskuzi. Publikované texty nebo příspěvky nejsou názorem inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.